Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 31 października. Imieniny: Urbana, Saturnina
23/09/2020 - 11:45

Zmiany na piwniczańskim rynku: wszystkie miejsca parkingowe płatne

Koniec z wydzieloną strefą darmowego parkowania na rynku w Piwnicznej-Zdroju. Urząd Miasta i Gminy będzie miał do dyspozycji jedynie dwa miejsca. Co jest powodem tej decyzji?

Zmiany na piwniczańskim rynku: wszystkie miejsca parkingowe płatne

Gdy rozmawialiśmy z Dariuszem Chorużykiem burmistrzem Piwnicznej-Zdroju o straganach nieodpłatnie udostępnionych na rynku dla rękodzielników, samorządowiec zastrzegał, że na tym nie koniec zmian, które zostaną wprowadzone w centrum miasta. I że nie wszyscy będą tymi zmianami zachwyceni choć – o ironio – to efekt działań mieszkańców właśnie. O co chodzi?

Otóż do niedawna miejsca parkingowe na płycie rynku wzdłuż siedziby Urzędu Miasta i Gminy były wyłączone z opłat, bo korzystali z nich zmotoryzowani pracownicy magistratu i jego petenci. Za korzystanie z pozostałych trzeba było uiść opłatę w parkomacie.

I tak to funkcjonowało przez wiele lat. Jednak ostatnio jedna z mieszkanek gminy złożyła skargę na burmistrza, że ten bezprawnie daje uprawnienia do darmowego parkowania osobom do tego zupełnie nieuprawnionym. Jak się tłumaczył sam burmistrz?

Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, który czuwa nad stanem dróg na terenie Piwnicznej-Zdroju i nimi zarządza ani Urząd Miejski nie mają na stanie własnych pojazdów. Dlatego wyznaczeni do pełnienia pieczy nad drogami pracownicy zostali uprawnieni do korzystania w celach służbowych ze swoich prywatnych samochodów. Tym samym używając ich w celach służbowych mają prawo do korzystania z przywilejów z tym związanych, czytaj: do darmowego parkowania pod urzędem.

Zobacz też: „Umarł król, niech żyje król”. Szef zarządu osiedla Kosarzyska rządzi dalej

Ostatecznie skarga została przez radę odrzucona. Ale by raz na zawsze uciąć pole do dyskusji i sarkań na funkcjonowanie parkingu na płycie rynku gmina podjęła decyzję, że teraz wszystkie miejsca będą płatne a dla Urzędu Miasta i Gminy będą zarezerwowane tylko dwa na wprost drzwi wejściowych.

Przy okazji przypomnijmy, jakie stawki tu obowiązują. Opłaty w parkometrze wynoszą:
1 zł do 30 minut – to tak zwana opłata minimalna
2 zł za pierwszą i każdą następną godzinę

Jednocześnie kierowcy mogą wykupić jednorazowo abonament. Opłatę można uiścić na dwa sposoby w kasie lub robiąc przelew na konto Urzędu Miejskiego w Piwnicznej-Zdroju,   
nr konta: 83 8813 0004 2001 0000 7100 0002

Koszt takiego abonamentu to 50 zł miesięcznie.

Tyle samo trzeba zapłacić jeśli nie uiścimy opłaty albo przekroczymy opłacony czas parkowania.

Zobacz też: Piwniczna: Danusia Szaflarska i kamienny postument? Zgroza!

W tytule przelewu za abonament miesięczny należy wpisać: „abonament za postój samochodu – nr rejestracyjny - miesiąc – rok”. Wydruk przelewu lub potwierdzenie z kasy Urzędu należy umieścić za przednią szybą samochodu. Na wydruku można zasłonić swoje dane osobowe i nr konta, natomiast widoczny musi być tytuł przelewu i odbiorca. Można też pobrać sobie potwierdzenie z kasy Urzędu. ([email protected], fot.: archiwum sądeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)