Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
22/10/2019 - 14:35

Znalezione szczątki zostaną pochowane na sądeckim cmentarzu [ZDJĘCIA]

Podczas prac związanych z izolacją budynku Starostwa Powiatowego, pracownicy wykopali wczoraj ludzkie kości. Najprawdopodobniej szczątki zostaną pochowane na cmentarzu w Nowym Sączu.

Od kilku dni przy ulicy Jagiellońskiej w Nowym Sączu prowadzone są prace związane z izolacją budynku Starostwa Powiatowego. Wczoraj pracownicy natknęli się tam na ludzkie szczątki. O znalezisku została poinformowana prokuratura, policja i archeologowie.

- Znalezione szczątki pochodzą prawdopodobnie z okresu XVII wieku, kiedy w miejscu budynku Starostwa Powiatowego znajdował się cmentarz - wyjaśnia sierż. Monika Mordarska z biura prasowego sądeckiej policji.

Mówi o tym także Bartłomiej Urbański, archeolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, który dzisiaj na miejscu znalezienia szczątków przeprowadził niezbędne badania ratunkowe.

- Natrafiono tutaj na szczątki kilkunastu osób, którzy zostali pochowani na nieistniejącym cmentarzu przykościelnym, który znajdował się przy istniejącym niegdyś kościółku św. Walentego – mówi sądecki archeolog. - Świątynia ta została rozebrana najprawdopodobniej w 1791 roku, a istniejący przy nim cmentarza został z czasem zabudowany w obrębie ulicy Jagiellońskiej. Należy przypuszczać, że odnalezione szczątki pochodzą własnie z tego cmentarza.

Sądecki archeolog uważa, że mogły być one już kiedyś naruszone w 1906 roku podczas budowy budynku, w którym obecnie znajduje się siedziba Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

- W późniejszych latach było również prowadzonych wiele prac ziemnych związanych z budową kanalizacji, infrastruktury teletechnicznej – dodaje archeolog. – Mogło tak być, że część tych mogił zostało naruszonych.

- Szczątki zostały zabezpieczone przez prokuraturę i najprawdopodobniej zostaną pochowane na cmentarzu w Nowym Sączu – mówi wicestarosta Antoni Koszyk.

Zobacz też Podczas prac przy ul. Jagiellońskiej, znaleźli ludzkie szczątki [ZDJĘCIA]

Prace przy budynku Starostwa Powiatowego zostały natychmiast wstrzymane, ale dzisiaj po zakończeniu wszelkich procedur związanych z zabezpieczeniem szczątków na nowo zostały wznowione.

RG [email protected], [email protected], Fot. M. Olszowska, IM.

Znalezione szczątki ludzkie zostaną pochowane na cmentarzu
Fot. Maria Olszowska


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)