Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/05/2022 - 12:55

Znowu kłopoty z transportem osób z niepełnosprawnościami. Będą ograniczenia?

W porządku jutrzejszej sesji Rady Miasta Nowego Sącza znalazła się poprawka do uchwały przyjętej w styczniu 2020 roku, która wprowadza dość istotne zmiany, jeśli chodzi o korzystanie przez osoby z niepełnosprawnościami z świadczonego dla nich przez miasto transportu.
Poprawka wyklucza dowożenie niepełnosprawnych między innymi np. do teatru, na koncerty czy wydarzenia kulturalne. Radny Artur Czernecki apeluje do władz miasta, ale też do koleżanek i kolegów radnych o wycofanie tej poprawki. Wiceprezydent Magdalena Majka zapewniła Sądeczanina, że trwają jeszcze dyskusje nad kształtem zmian.

Czytaj także: Sądecki kryty basen będzie zamknięty przez prawie dwa tygodnie. Dlaczego?

Radny Artur Czernecki, który od wielu lat działa w mieście na rzecz osób z niepełnosprawnościami wszczął alarm, po zapoznaniu się z treścią projektu uchwały, modyfikującej zapisy uchwały z 2020 roku, precyzującej zasady organizacji i funkcjonowania usług przewozu osób z niepełnosprawnościami na terenie miasta. Przygotowana poprawka, jaka znalazła się w porządku obrad jutrzejszej sesji Rady Miasta wyklucza między innymi dowożenie niepełnosprawnych np. do teatru, na koncerty czy wydarzenia kulturalne. Ale to nie wszystko. Ograniczenie ma również dotyczyć transportu do kościołów i innych miejsc kultu religijnego, co nie będzie możliwe poza niedzielami i dniami świątecznymi.

Przypomnijmy, że od stycznia 2020 roku przewozy osób z niepełnosprawnościami realizowane są przez całą dobę siedem dniu w tygodniu. Są one bezpłatne. Koszty przewozu pokrywane są z budżetu miasta. Usługę realizuje prywatna firma, z którą miasto ma podpisaną umowę. Od dwóch lat bezpłatne przewozy dla niepełnosprawnych świadczy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a nie jak to było wcześniej MPK.

W tym roku miasto na świadczenie tejże usługi przeznaczyło 170 tysięcy złotych i jak mówi radny Artur Czernecki ta kwota już została wykorzystana. Wiceprzewodniczący miasta przyznaje, że osoby z niepełnosprawnościami są zbulwersowane i nie wyobrażają sobie, że te proponowane w poprawce zmiany mogłyby wejść w życie.

- Projekt tej uchwały, który został przedstawiony podczas obrad komisji dwa tygodnie temu jest bardzo krzywdzący dla osób z niepełnosprawnościami – mówi radny Czernecki. – Apelowałem w jej trakcie do radnych, aby nie wprowadzali tego projektu w życie. Prosiłem, abyśmy nie wprowadzać go do porządku obrad, abyśmy jeszcze nad nim popracowali, przedyskutowali go z organizacjami, które skupiają osoby z niepełnosprawnościami czy coś takiego ich satysfakcjonuje. Niestety, projekt znalazł się w jutrzejszym porządku obrad. Apelowałem też o to, aby nie szukać oszczędności kosztem ludzi z niepełnosprawnościami.

Radny Czernecki przyznaje, że nie rozumie, dlaczego władze miasta chcą teraz ograniczyć takim osobom usługę przewozu w ciągu tygodnia chociażby na uroczystości pogrzebowe, odbywające się w tym miesiącu majówki, do kina, teatru, czy w ciągu tygodnia do kościołów czy inne uroczystości, pikniki, święta organizowane w mieście.

Czytaj także: Dalsze sensacyjne odkrycia na wzgórzu zamkowym. Moneta szokuje numizmatyków!

- Według tej poprawki osoby z niepełnosprawnościami dowożone byłyby tylko do pracy, placówek medycznych i do kościołów w niedziele oraz w święta – dodaje nasz rozmówca. - To jakiś absurd – uważa radny Czernecki. – Przecież oni muszą wychodzić do ludzi, mają prawo żyć tak jak my osoby pełnosprawne. Trzeba im to ułatwiać, a nie utrudniać. Cieszmy się z tego, że niepełnosprawni wychodzą z domów.

Jak mówi nasz rozmówca po okresie pandemii bardzo wzrosło, jeśli chodzi o osoby z niepełnosprawnościami zapotrzebowanie na usługi transportowe w Nowym Sączu. Potwierdza to też wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka, którą zapytaliśmy o ten projekt, który budzi niezadowolenie. Wiceprezydent stoi na stanowisku, że nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Wciąż trwają dyskusje nad ostatecznym kształtem tych zmian – mówi wiceprezydent Majka. – Prace jeszcze trwają. Na pewno trochę musi ulec modyfikacji przygotowany projekt uchwały. Trzeba mieć świadomość, że ilość przejazdów, jakie wykonuje firma, która dla miasta świadczy tę usługę, znacząco wzrosła. Pokazuje też, że przez niektóre osoby ten rodzaj usługi jest nadużywany. Zdarza się, że osoby, które muszą pojechać na rehabilitację, albo do lekarza muszą czekać w kolejce, bo w tym czasie z samochodu korzysta ktoś inny. Bardzo chcemy, aby ta usługa i spełniająca potrzeby osób z niepełnosprawnościami w dalszym ciągu była realizowana.

Radny Czernecki proponuje, że jeśli miasto szuka oszczędności to można utrzymać świadczenie tej usługi od godz. porannych do 22, a zrezygnować z świadczenia usługi przez noc.

- Ograniczenie tych wyjazdów w nocy nie spowoduje nie spowoduje znaczących zmian – uważa wiceprezydent Majka. – Nie przełoży się na wygenerowanie oszczędności, ponieważ miasto płaci za przejechany kilometr samochodu przystosowanego do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Ten samochód jest bardzo intensywnie eksploatowany – bywa niekoniecznie przez osoby bardzo potrzebujące transportu tego rodzaju. ([email protected]), fot. IM.







Dziękujemy za przesłanie błędu