Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
07/12/2018 - 15:40

Zostańcie w domu, bo strach oddychać! Ogłosili smogowy alarm w Nowym Sączu

Nie ma śniegu, nie ma deszczu, nie wieje wiatr, taka pogoda jest zabójcza dla mieszkańców Kotliny Sądeckiej, która dusi się od brudnej, smogowej mgły. Sytuacja jest tak dramatyczna, że Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego wprowadził drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza.


W Nowym Sączu, powiecie nowosądeckim, limanowskim i gorlickim istnieje ryzyko przekroczenia poziomu stężenia pyłu PM10 oraz związanego z nim wysokiego stężenia pyłu PM 2,5 oraz benzo(a)pirenu w powietrzu.

Przewidywany poziom zanieczyszczenia to 150 µg/m3, ostrzega Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, który wprowadził drugi stopień zagrożenia smogiem  dla regionu sądeckiego, limanowskiego i gorlickiego. Ostrzeżenie obowiązuje do północy.

Czytaj też Podusimy się! Na smogowym pyłomierzu w Nowym Sączu zabrakło skali

Spacer w smogowym powietrzu może okazać się szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności. Przy takim smogu tego typu dolegliwości mogą się nasilić, dlatego  w gotowości szpitale i przychodnie powinny być gotowe wystąpienia większej ilości nagłych przypadków związanych z wysokim stężeniem zanieczyszczeń powietrza.  

Spacer w smogowym powietrzu może okazać się szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy chorują na astmę, cierpią na alergię czy duszności.

- Zanieczyszczone powietrze, którym oddychamy, niszczy drogi oddechowe - mówiła w rozmowie z portalem Sądeczanin Jadwiga Żółcińska, lekarz pulmonolog. Zwiększa się niedotlenienie naszego organizmu. Pojawiają się takie choroby jak: zapalenie błony śluzowej nosa i gardła, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna  choroba płuc (POChP), astma oskrzelowa, rozedma płuc i niewydolność oddechowa. Może wystąpić także chroniczny kaszel.

Czytaj też Smog zabija nasze płuca i oskrzela

Przy takim zanieczyszczeniu nie warto też wietrzyć mieszkań, nawet gdy wydaje nam się, że oddychamy w pomieszczeniu nieświeżym powietrzem. To, co jest za oknem, jest dużo gorsze! - radzą specjaliści i mówią, że najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem dla osób, które na co dzień przemierzają miasto, są maseczki.

[email protected] fot. archiwumDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe