Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 stycznia. Imieniny: Miłosza, Pawła, Tatiany
02/10/2020 - 15:15

Zwołali sztab kryzysowy. W Krakowie zabrakło łóżek dla chorych na COVID-19

To już lawina zakażeń śmiertelną zarazą z Chin. Tylko ostatnie dwie doby przyniosły w Małopolsce pół tysiąca nowych zakażeń. Sytuacja staje się dramatyczna. W szpitalu uniwersyteckim w Krakowie nie ma już łożek dla chorych na COVID-19. Wojewoda i marszałek zwołali sztab kryzysowy.

Te budzące grozę informacje podało Radio Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim, który wedle nowych zasad, nie jest już tak zwanym  szpitalem jednoimiennym, przebywa ponad 260 chorych zakażonych koronawirusem. Dyrektor placówki Marcin Jędrychowski poinformował pisemnie wojewodę, że nie dysponuje wolnymi łóżkami dla pacjentów z COVID-19.  

Sytuacja jest dramatyczna.  Rozgłośnia cytuje wypowiedź Joanny Paździo, rzeczniczki wojewody.

- Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego, który wypracowuje rozwiązanie tej kwestii. Jesteśmy w kontakcie z dyrektorem Jędrychowskim, z NFZ i z marszałkiem województwa – powiedziała rzeczniczka.

Wedle przekazanych przez Paździo informacji wojewoda zdecydował już o poszerzeniu bazy łóżkowej dla zakażonych do blisko 800 miejsc, które będą dostępne w 36 szpitalach regionu. Miejsca te mają być uruchamiane sukcesywnie.(jagienka.michalik@sadeczanin.info)

Najwięcej nowych zakażeń testy potwierdziły w piątek w: Krakowie – u 75 osób i w powiatach: wadowickim u 31 osób, nowotarskim – u 29 osób i w tatrzańskim – 20 osób. W pozostałych miastach i powiatach jest od jednego do kilkunastu nowych zakażeń.

W Krakowie większość, bo aż 44 nowe zakażenia na 75, to tzw. przypadki rozproszone, ale pozytywny wynik testy dały także u 10 osób mieszkających w jednym akademiku, choć studenci dopiero zaczęli naukę.

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł 89-letni mieszkaniec powiatu wadowickiego, który miał choroby współistniejące. Potwierdzono, że przyczyną zgonu był koronawirus. Liczba osób, które od początku pandemii zmarły według statystyk służb sanitarnych z powodu COVID-19 w Małopolsce to 198.Dziękujemy za przesłanie błędu