Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 14 czerwca. Imieniny: Bazylego, Elizy, Justyny
04/07/2018 - 16:45

Rytro: to będzie starcie! Wnętrzak vs Kotarba w wyścigu o fotel wójta

Znamy już nazwiska dwóch kandydatów na stanowisko wójta Rytra. Start w wyborach samorządowych 2018 zadeklarowali już wójt Władysław Wnętrzak i radny Jan Kotarba. Wnętrzak sprawuje swoją funkcję nieprzerwanie od 1998 roku, ale to Kotarba podyktował jak będzie wyglądał budżet gminy na 2018 rok.

W wyborach w 2014 roku Władysław Wnętrzak w cuglach pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Mariana Rapacza. Stosunek głosów wynosił 1011 do 534. Zwycięzca startował z ramienia KWW Społeczny komitet Wyborczy w Rytrze.

Warto też przypomnieć, że jego losy podczas czwartej kadencji ważyły się już rok wcześniej, kiedy zorganizowano referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska. Pełnomocnikiem inicjatorów owego referendom był wspominany wyżej Rapacz. I z tego starcia Wnętrzak wyszedł zwycięsko – w głosowaniu wzięło udział tylko 348 osób z 2981 uprawnionych a 1139 wymaganych by głosowanie było uznane za ważne.

Wczoraj w czasie rozmowy z portalem Sądeczanin wójt Wnętrzak zapowiedział, że i w wyborach samorządowych 2018 też pokaże co potrafi. Więcej w publikacji Rytro: Wójt Wnętrzak bez absolutorium i pensją kolejny raz obciętą

Kto stanie z nim w szranki? Gros mieszkańców ta informacja na pewno nie zaskoczy, bo chodzi o radnego Jana Kotarbę. Kotarba to radny, który jak dotychczas zdobył najwięcej, bo aż 34 procent głosów w naszej sondzie podsumowującej kończącą się kadencję pt. Który radny gminy Rytro zrobił najwięcej dla mieszkańców podczas mijającej kadencji?

- Bardzo mnie ten wynik cieszy, nie ukrywam, że mam satysfakcję, że mieszkańcy doceniają moją pracę i te moje działania w gminie Rytro jakoś przekładają się w sondażach. Ale sondy sondami a wybory i głosowanie to już zupełnie inna sprawa – komentował pytany o te wyniki i start w wyborach na wójta kilka tygodni temu.

Czym radny zdobył przychylność mieszkańców gminy? Wystarczy tylko przypomnieć rewolucję w budżecie na 2018 rok, którą jako inicjator większości projektów przeforsował z radnymi opozycji. O szczegółach pisaliśmy w publikacji Rytro: Rewolucja w budżecie na 2018 rok – radni nie chcą kredytów

Dziś już bez żadnego krygowania zapowiada start w wyborach. W jakich barwach? Z czyim poparciem? - Na pewno nie będę reprezentował żadnej partii ani ugrupowania politycznego – zapowiada utworzenie własnego komitetu wyborczego Kotarba. Kto zatem za nim stanie? I tu pewnie nikogo nie zaskoczymy - dzisiejsza opozycja. I choć dziś jeszcze  kandydat na kandydata nie chce na razie zdradzać szczegółów wiemy, że popierają go radni z klubu radnych Odpowiedzialny Samorząd, który ma większość w radzie.

Jaki Kotarba ma pomysł na gminę? I w tym wypadku jest na dziś powściągliwy. - Ludzie i młodzi i starzy chcą nowego otwarcia, chcą zmian, nowego spojrzenia na problemy gminy – komentuje. Z rozmów, jakie radny cały czas prowadzi z mieszkańcami wynika, że może i ucieszyłyby ich wielkie inwestycje w stylu centrum kultury, ale tak naprawdę potrzebują tego, co najbliższe ich skórze: oświetlenia, chodników, porządnych dróg - ich remontu i budowy, kompleksowego a nie tak ja to ma miejsce dziś w formie interwencyjnej. – A ja mam na to pomysł – deklaruje Kotarba.

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu