Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
08/09/2019 - 07:00

Wybory 2019 coraz bliżej. Rozmawiamy z Marią Ziębą, dyrektor delegatury KBW

Wybory parlamentarne coraz bliżej. Trzynastego października lokale wyborcze otworzą znowu swoje podwoje. O wyborach do Sejmu i Senatu rozmawiamy z Marią Zięba, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Już można zaobserwować "gorączkę" wyborczą w całym kraju. Również w naszym regionie. Kampania już się toczy. W skali kraju zostało zarejestrowanych 88 komitetów wyborczych.

Kalendarz wyborczy, związany z tegorocznymi wyborami parlamentarnymi, zgodnie z postanowieniem prezydenta RP, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji, a także między innymi na stronie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

- Trzeciego września, o północy upływa termin zgłaszania przez pełnomocników komitetów wyborczych lub osoby do tego upoważnione list kandydatów na posłów, jak i na senatorów - mówi Maria Zięba, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu. - Potem Okręgowa Komisja Wyborcza ma ustawowe trzy dni na zbadanie przedłożonej dokumentacji i zebranych podpisów na poszczególnych kandydatów ubiegających się o mandat poselski, czy senatorski.

Szóstego września powinny być znane pełne listy kandydatów na posłów, jak i na senatorów w dwóch okręgach, które terytorialnie "obsługuje" Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

- W naszym okręgu nr 14 wyborcy będą wybierali 10 posłów - dodaje szefowa sądeckiej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Okręg ten obejmuje swoim zasięgiem miasto Nowy Sącz oraz powiaty: nowosądecki, limanowski, gorlicki, nowotarski i tatrzański. Mamy też dwa okręgi senackie nr 36 i nr 37. Są to okręgi jednomandatowe, więc wybieramy po jednym senatorze.

Kto może głosować 13 października?

Cała rozmowa z Marią Ziębą, dyrektorem Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu w materiale filmowym.  

[email protected], fot. IM.   Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)