Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 1 listopada. Imieniny: Konrada, Seweryny, Wiktoryny
08/10/2019 - 14:00

Tyka wyborczy zegar. Jeszcze tylko dziś można się dopisać do spisu wyborców

Wtorek to ostatni dzień, kiedy można się dopisywać się do spisu wyborców. Kto czasowo przebywa w innej gminie, a chce pójść do głosowania może to jeszcze zrobić rzutem na taśmę. Wystarczy na to dosłownie pięć minut.

Tylko do końca dnia mają czas na dopisanie się do spisu wyborców ci wszyscy, którzy chcą zagłosować w niedzielę 13 października, ale akurat wtedy będą przebywać poza miejscem zamieszkania, bądź mieszkają w innym miejscu, niż są zameldowani.  Zgodnie z ustawą trzeba to zrobić najpóźniej na 5 dni przed dniem wyborczym.

Jak to zrobić?  Można  złożyć wniosek bez wychodzenia z domu - przez internet, potwierdzając wniosek profilem zaufanym. Akceptowany jest też podpis kwalifikowany, a nawet e-dowód. Oficjalna, rządowa strona, dzięki której można dopisać się do spisu wyborców jest pod adresem gov.pl/dopisz-sie-do-spisu-wyborcow.

Można też  to zrobić w tradycyjnej formie czyli dopisać się do spisu wyborców bezpośrednio w gminie, w której będzie się oddawało głos. We wniosku  trzeba podać nazwisko, imię lub imiona, imię ojca, datę urodzenia, Pesel, adres zamieszkania oraz adres pobytu czasowego w dniu wyborów.

Ci, którzy chcą głosować, a w danej gminie będą dopiero w dniu wyborów, muszą wcześniej pójść do gminy, w której obecnie są  zapisani i wyciągnąć z urzędu zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument wydaje urząd gminy właściwy dla miejsca zameldowania na pobyt stały, lub w którym jest się dopisanym do rejestru wyborców na własny wniosek. Z takim zaświadczeniem można już głosować w dowolnym lokalu wyborczym w całym kraju, ale i za granicą czy nawet na polskim statku morskim.

[email protected] fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)