Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 2 marca. Imieniny: Halszki, Heleny, Karola
10/10/2023 - 12:45

Polityka musi zejść na ziemię! Wernika Smarduch w debacie wyborczej Sądeczanina

Weronika Smarduch to kandydatka nr 1 na liście do sejmu z list KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI. Jak odpowiedziała na sześć najważniejszych z punktu widzenia Sądeczan i Polaków pytań w debacie wyborczej zorganizowanej przez portal Sądeczanin.info?

Jakie problemy są najważniejsze dla mieszkańców w okręgu 14? Jakimi sprawami chcecie się państwo zająć w pierwszej kolejności?
Polityka musi przede wszystkim zejść na ziemię. To, co ja, jako przedstawiciel młodego pokolenia, na czym mi najbardziej zależy. Pierwsza rzecz to smog. I Nowy Sącz, i Nowy Targ mają podobny problem ze smogiem. I tutaj walka ze smogiem, czy wymiana źródeł ciepła, powinna odbywać się nie tylko w mieście, ale również w gminach ościennych. Bo niestety Kraków pokazuje, że jeżeli rozwiązujemy problem smogu tylko w mieście, to tego problemu nie rozwiążemy. Tutaj potrzebujemy bardzo dużej współpracy z samorządami. I na podstawie gminy Nowy Targ, jak przeglądnęliśmy wszystkie programy na temat wymiany źródeł ciepła, najszybciej i najskuteczniej działają w tej materii samorządy. Dlatego ja będę postulować za tym, żeby takie programy krajowe jak „Czyste powietrze” czy inne środki na przykład z funduszy europejskich były przekierowane bezpośrednio samorządom, bo to one wiedzą, jak najszybciej sobie z tym problemem poradzić. I droga kwestia, która mnie, jako młodego człowieka najbardziej nurtuje, to żeby młodzi nie wyjeżdżali z okręgu sądecko podhalańskiego i aby wracali. Musimy im stworzyć warunki po pierwsze, żeby polskie młode rodziny miały szansę zabezpieczyć bezpieczeństwo dla swoich dzieci, czyli żłobki i przedszkola. 

Urszula Nowogórska, debata wyborcza Sądeczanina: z sądami jest tak samo, jak ze służbą zdrowia

Co zrobić aby mieszkania były bardziej przystępne? Aby połowa ludzi w wieku 30, 40 lat nie mieszkała nadal z rodzicami?
Przede wszystkim, w tym momencie, stopy procentowe są bardzo wysokie a to jest zabójcze dla zdolności kredytowej. Szczególnie właśnie dla młodych osób. My mamy w programie właśnie zwiększenie dostępu do kapitału czyli kredyt preferencyjny, zero procent na pierwsze mieszkanie. Drugą bardzo ważną rzeczą jest to, że my chcemy dorzucić 10 miliardów samorządom na rewitalizację mieszkań i przede wszystkim remont pustostanów. To tylko zwiększy podaż nie tylko mieszkań na sprzedaż, ale też mieszkań na wynajem. No i przede wszystkim musimy na ten temat rozmawiać. Proszę sobie wyobrazić, że młody zakopiańczyk nie ma prawa marzyć o tym, żeby wrócić do swojej małej ojczyzny ze względu na to, że musiałby mieć półtora do dwóch milionów na mieszkanie. I przez to na przykład takie Zakopane jest miastem emerytów. I my musimy, szczególnie w miejscowościach turystycznych, zacząć się zastanawiać właśnie nad budownictwem mieszkań socjalnych właśnie ze względu na to, że tych młodych ludzi nie będzie stać na powrót do swoich małych ojczyzn.

Kolejne pytania na następnej stronie.Dziękujemy za przesłanie błędu