Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 23 czerwca. Imieniny: Albina, Wandy, Zenona
15/10/2023 - 16:45

Posypały się skargi wyborców na obwodowe komisje wyborcze. Błyskawiczna reakcja PKW

Państwowa Komisja Wyborcza otrzymała dzisiaj – w dniu wyborów parlamentarnych i odbywającego się referendum ogólnopolskiego wiele skarg od wyborców, że obwodowe komisje wyborcze pytają czy wyborca chce kartę do referendum, do Sejmu, czy do Senatu. W tej sprawie rozdzwoniły się dzisiaj telefony również w nowosądeckiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego.

Maria Zięba, dyrektor nowosądeckiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego przyznaje, że faktycznie jej pracownicy odebrali sporo telefonów w tej sprawie od wyborców, którzy zgłaszali, że komisja pytała ich czy wyborca chce kartę referendalną.  

- Sygnały od wyborców mieliśmy nie tylko z terenu Nowego Sącza, ale też innych miejscowości w regionie – powiedziała „Sądeczaninowi” Maria Zięba. – Do godziny 12.00 było ich bardzo dużo.

Takie sytuacje były też w całej Polsce. Państwowa Komisja Wyborcza wydała błyskawicznie komunikat w sprawie wydawania kart do głosowania, który został rozesłany do Obwodowych Komisji Wyborczych w całym kraju.

Komunikat brzmi:

„W związku z docierającymi do Państwowej Komisji Wyborczej bardzo licznymi skargami, że obwodowe komisje wyborcze pytają wyborców, które karty do głosowania wydać, Państwowa Komisja Wyborcza poleca, aby niezwłocznie przekazać komisjom obwodowym, że działanie takie jest niedopuszczalne oraz że mają one obowiązek postępować zgodnie z procedurą wydawania kart do głosowania określoną w pkt 49-51 wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz w referendum ogólnokrajowym zarządzonych na dzień 15 października 2023 r., stanowiące załącznik do uchwały nr 211/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 25 września 2023 r. (M.P. poz. 1079). Należy wskazać komisjom, że to wyborca ma prawo odmówić przyjęcia którejś z kart do głosowania, natomiast komisja obwodowa nie może pytać, które karty wydać.”

([email protected], fot. IM, źródło: własne, PKW), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu