Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
19/02/2024 - 14:15

Czy to są przejrzyste i uczciwe wybory samorządowe? Pytają o to w gminie Chełmiec

Jeden kandydat i kilka komitetów wyborczych. Czy to sytuacja normalna? Wydaje się, że nie do końca. Zwłaszcza, jeśli sięgniemy po przepisy publikowane przez Państwową Komisję Wyborczą. W gmine Chełmiec nazwisko obecnego wójta pojawia się aż przy trzech komitetach. Jego konkurent - Stanisław Kuzak wysłał w tej sprawie specjalne pismo do PKW.

Wybory samorządowe 2024 - komitety wyborcze

Z każdym dniem o wyborach samorządowych, które zostały zaplanowane na 7 kwietnia jest coraz głośniej. Kandydaci zwierają szyki i przygotowują się do kampanijnej batalii. Znamy już listę komitetów zarejestrowanych w naszym okręgu. Znajdziecie je TUTAJ.

Kontrowersji nie brakuje. W niektórych gminach kandydaci na wójtów zarejestrowali po kilka komitetów. Tak jest chociażby w gminie Chełmiec. Jej obecny włodarz - Bernard Stawiarski - ma pod swoim nazwiskiem trzy:

  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA
  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA ŁĄCZY
  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA RAZEM 

Co to oznacza w praktyce? Potencjalne korzyści. Może być ich co najmniej kilka. O jednej z nich pisaliśmy TUTAJ. W komisjach wyborczych będzie mogło zasiadać znacznie więcej osób zgłoszonych przez komitety wójta niż w przypadku jego konkurentów. W połączeniu z faktem, że ich członkami będą mogli być również gminni urzędnicy, całość - naszym zdaniem - zaczyna wyglądać dość mało przejrzyście.

Wyborcze kontrowersje w gminie Chełmiec

To jednak nie wszystko. Stanisław Kuzak, wyborczy konkurent Stawiarskiego, reprezentujący komitet “Sprawiedliwa Gmina”, wysłał specjalne pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Powołując się na przepisy kodeksu wyborczego pyta: Czy kilka komitetów może w sposób oficjalny popierać, finansować i prowadzić kampanię na rzecz tego samego kandydata? 

- Zdaniem Komitetu Wyborczego Wyborców Stanisława Kuzaka Sprawiedliwa Gmina, istnieje prawdopodobieństwo uznania takich działań za zmierzające do obejścia przepisów określających limity wydatków komitetów, a tym samym może naruszać zasady finansowania kampanii - czytamy w piśmie.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na zapisy wyjaśnień dotyczących zasad finansowania kampanii wyborczej, wydane przez PKW pod koniec stycznia. W jednym z punktów czytamy, że:

  • zabronione jest udzielanie korzyści majątkowych przez jeden komitet wyborczy innemu komitetowi,
  • komitety nie mogą współfinansować kampanii, bo każdy prowadzi i finansuje ją na zasadzie wyłączności dla własnych kandydatów,
  • komitety nie mogą publikować wspólnych materiałów (ulotek, plakatów),
  • nie mogą odbywać wspólnych spotkań oraz popierać kandydatów innych komitetów.
  • limit wydatków dla każdego komitetu ustalony jest oddzielnie.

Jak się to ma do rejestracji kilku komitetów pod tym samym nazwiskiem? Nasuwa się też pytanie czy wnioski o rejestrację tego typu komitetów nie powinny być automatycznie odrzucone. W tym przypadku tak się nie stało. Każdy z nich widnieje na opublikowanej przez Krajowe Biuro Wyborcze w Nowym Sączu liście. Warto też dodać, że:

  • nieprzekraczalny limit wydatków komitetu na prowadzenie kampanii wyborczej kandydatów do Rady Gminy Chełmiec wynosi: 21 mandatów x 1344,16 zł = 28 227,36 zł
  • nieprzekraczalny limit wydatków komitetu na prowadzenie kampanii wyborczej kandydata na wójta Gminy Chełmiec wynosi: 29 459 mieszkańców x 0,60 zł = 17 675,40 zł

 ([email protected], fot.: IM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu