Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
02/04/2024 - 17:30

Debata prezydencka "Sądeczanina"! Kandydaci zmierzyli się z losowanymi pytaniami [ZDJĘCIA]

W auli ANS przy Alejach Wolności odbyła się debata prezydencka “Sądeczanina”. A wszystko w formule, której dotychczas jeszcze nie było! Kandydaci mierzyli się z pytaniami losowanymi z puli 28 zagadnień.

Debata prezydencka "Sądeczanina"

To już ostatnie dni kampanii wyborczej. Do urn udamy się 7 kwietnia. Wiele osób właśnie w tym czasie podejmuje decyzję, na kogo odda swój głos. W Nowym Sączu o prezydenturę walczy piątka kandydatów - Małgorzata Belska, Iwona Mularczyk, Ludomir Handzel, Ryszard Nowak i Ryszard Wilk. Poza posłem Wilkiem, wszyscy się stawili na debacie.

Nowa formuła debaty

Debata miała nieco inny format niż te, które zwykle obserwujemy. Zdecydowaliśmy się na zmiany, aby poruszyć jak najwięcej spraw, dotykających na co dzień Sądeczan. Widzowie usłyszeli odpowiedzi na pytania losowane z puli na 28 zagadnień. Całość potrwała nieco ponad godzinę. W tym czasie odpowiedzieli na 10 z nich. Dotyczyły inwestycji, zdrowia, sportu, gospodarowania odpadami, wydatków publicznych czy szeroko pojętego “życia miasta”.

Dodatkowym uatrakcyjnieniem była możliwość ripostowania odpowiedzi w każdej z kilku tur. Kandydaci  mogli przedstawić swój punkt widzenia również w przypadku zagadnień na które odpowiadają konkurenci. 

Czy Nowy Sącz potrzebuje nowego szpitala?

Ludomir Handzel podkreślił na wstępie, że mamy doskonale wyedukowanych lekarzy i pielęgniarki, ale coś jest nie tak z funkcjonowaniem szpitala. Organizacyjnie. I dlatego sądeczanie jeżdżą do szpitala do Krynicy-Zdroju. Nie może być tak, że czas oczekiwania na SOR to 6 godzin. To nie dwie pijane osoby zaburzają system, bo w szpitalu pracuje 1000 osób.
Iwona Mularczyk. Szpital potrzebuje rozbudowy, potrzebuje oddziału okulistycznego a likwidacja Izby Wytrzeźnień zblokowała SOR. Pijanych pacjentów było w zeszłym roku ponad 1900.
Małgorzata Belska. Dzieci nie mogą być przyjmowane w takich warunkach, jak teraz, ale szpital jest w zarządzaniu województwa a nie miasta.
Ryszard Nowak. Trzeba zwiększyć medyczną ofertę szpitala.
Ludomir Handzel Szpital to nie budynek a pijany człowiek też może mieć złamaną rękę i potrzebować pomocy lekarza chirurga. Musi powstać oddział detoksykacji.

Jaki ma Pani/Pan pomysł na Sądeckie Wodociągi?
Iwona Mularczyk podkreśla, że Sądeckie Wodociągi to jedyna miejska spółka, która nie przynosi strat, tak, jak wszystkie pozostałe.
Ludomir Handzel: Sądeckie spółki mają służyć mieszkańcom a nie zarabiać na mieszkańcach. MPK miała straty, bo chodziło o rozliczenie się z miastem. MPEC ma 130 mln inwestycji.
Małgorzata Belska: Skoro Sądeckie Wodociągi przynosi zyski. Skoro jest to atrakcyjna spółka, to niech mają w niej mieszkańcy.
Ryszard Nowak: Inwestycje, które zostały przeprowadzone w NS, były możliwe tylko dzięki temu, że udziałowcami spółki zostały gminy ościenne.
Iwona Mularczyk: Spółka NOVA – prezes spółki oskarżony. SIM to problem z budową stadionu. STBS się nie rozwija, bo przez ostatnie lata nic nie zrobił. MPEC powinien obniżyć taryfy.

Pierwsze trzy decyzje na stanowisku prezydenta?
Ryszard Nowak: Zdjąć flagę ukraińską z ratusza, zweryfikować kadrę kierowniczą UM i usprawnić obsługę mieszkańców.
Ludomir Handzel: Trzeba odzyskać Sądeckie Wodociągi, bo przez ostatnie pięć lat nie było na to szansy.
Iwona Mularczyk. Trzeba otworzyć Izbę Wytrzeźwień w porozumieniu z ościennymi gminami. Dokończyć niedokończone inwestycje: na Zawadzie, stadion i budynki STBS.
Małgorzata Belska: Chce po prostu rozpocząć dialog ze wszystkim na każdym poziomie.
Ryszard Nowak: Ludomir Handzel skłamał w odpowiedzi. Handzel nie wybudował ani kilometra wodociągów, ani kilometra kanalizacji.

Jak wygrać ze smogiem w Nowym Sączu?
Małgorzata Belska:. Ze smogiem nie wygramy, bo nie zmienimy położenia miasta. Ważna jest edukacja ekologiczna. Będzie dążyć do wykonania odwiertu geotermicznego.
Ryszard Nowak: Nie wolno dopuścić do budowy spalarni. 
Iwona Mularczyk Miasto za mało przeznacza na ekologię i jeszcze zapłaciło kary za zanieczyszczenie. Źle był realizowany program "Czyste Powietrze" w Nowym Sączu. W innych gminach było to zrobione na większa skalę.
Ludomir Handzel: Uważa, że skutecznie promował edukację ekologiczną. Ponad 1400 kotłów zostało wymienionych, w poprzedniej ledwie trzykrotnie. 3-krotnie zmniejszyła się emisja trujących gazów.

Co dalej z ruinami sądeckiego zamku?
Ludomir Handzel: Wiemy już wszystko o sądeckim zamku, o jego przeszłości. Cały czas są prowadzone wykopaliska. Teraz jest plan odbudowy zamku.
Ryszard Nowak: Wszelkie materiały były już dostępne przed kadencją Handzla. Plan dobudowy jest nierealny, projekt nie uzyska aprobaty. Nie będzie żadnych, żądnych efektów tego planu.
Iwona Mularczyk Po pięciu latach mamy tylko kolejne wizualizacje zamku. Tylko tyle. Trzeba zakończyć te inwestycje, które już są zaczęte. Na tym się trzeba skupić.
Małgorzata Belska: Te ruiny, które są powinny być doprowadzono do stanu używalności. Odstąpiłaby od odbudowy. Ruiny są świadectwem przeszłości. Są nowe metody patrzenia na ruiny, nowe techniki zwiedzania.
Ludomir Handzel:  Jest już 650 tysięcy na dokumentację w tym również bastionu schodzącego do Dunajca. To już się dzieje. Sądeczanie nie chcą patrzeć, jak miasto niszczeje.

Jak chce się Pani/Pan komunikować z mieszkańcami. 
Iwona Mularczyk. Chce rozmawiać z mieszkańcami Nowego Sącza i gminami ościennymi. Wszystkie inwestycje trzeba konsultować z mieszkańcami. Nikt nie będzie wyrzucany z sesji. Nowy Sącz potrzebuje dialogu.
Małgorzata Belska: Prezydent nie jest w stanie skontaktować się ze wszystkimi mieszkańcami. Trzeba to robić za pośrednictwem odpowiednich oddziałów, ich szefów, dyrektorów.
Ryszard Nowak:. Chce utworzyć platformę elektroniczną do takich kontaktów. Chce wprowadzić system poprzez referenda z mieszkańcami.
Ludomir Handzel: Był codziennie na jakimś spotkaniu z mieszkańcami. Był obecnym prezydentem, z którym każdy mógł mieć kontakt emailowy i online. 
Iwona Mularczyk: Gdy Handzlowi zadawano trudne pytania na sesji, to prezydent od razu uciekał z sesji. Jest za referendami, bo nie może być tak, że mieszkańcy dowiadują się o pewnych inwestycjach ostatni.

Kto odpowiada za to, że sądeczanie otrzymali w ostatnim czasie tysiące mandatów na rondzie Solidarności?
Ryszard Nowak: Powinniśmy korzystać ze wszystkich możliwości zapewnienia bezpieczeństwa na drogach. Jeśli była źle zaprojektowana sygnalizacja, to i tak mandat jest mandatem.
Iwona Mularczyk Pan prezydent kazał zakleić zielone strzałki.
Małgorzata Belska: Wiemy, kto powinien się przyczynić do bezpieczeństwa na wszystkich skrzyżowaniach i rondach. Trzeba korzystać z wszystkich roziwązań. Na rondzie Solidarności zielone strzałki są niezbędne. Trzeba tworzyć bezkolizyjne skrzyżowania, bezpieczne zjazdy?
Ludomir Handzel: Gros mandatów zostało wystawionych gdy ktoś zjeżdżał już ze skrzyżowania przy zielonej strzałce. Nowy Sącz nie może karmić ITD.
Ryszard Nowak: Trzeba tylko odpowiednio zsynchronizować wszystkie światła. Są do tego odpowiednie służby.

Czy samorząd powinien mieć wydawaną własną prasę?
Małgorzata Belska: Tak, ale nie w celach promowania władz miasta tylko dla promocji miasta i do tego, by ich odpowiednio i rzetelnie o wszystkim informować. 
Ryszard Nowak: Nie jest przeciwnikiem wydawania materiałów informacyjnych przez miasto lub stworzenia w ten sposób platformy dialogu. Bez sensu jest natomiast promowanie w nich prezydenta. 
Iwona Mularczyk Miasto stać na własne materiały promocyjne a nie stać na utrzymanie Izby Wytrzeźwień. Poszło w ostatnich dwóch latach 2,4 mln zł. To powinno iść na dodatkowe zajęcia z angielskiego i informatyki dla dzieci i młodzieży. 
Ludomir Handzel: Prasa musi być wydawana, bo są tam wszystkie informacje na temat wydarzeń kulturalnych. To dla tych wszystkich, którzy wykluczeni. 

Czy jest Pan zadowolony z obecnej siatki linii MPK?
Ludomir Handzel: Zawsze coś można poprawić, ale trzeba decyzje oddać fachowcom. Trzeba transport optymalizować. Nie pozwoli zlikwidować Karty Nowosądeczanina.
Ryszard Nowak: Karta nie przesądza o tym, że ktoś korzysta z MPK, darmowe parkingi też nie sprawiły, że ludzie przestali korzystać z jeździć autami.
Iwona Mularczyk Siatka połączeń jest zdecydowanie za słaba. Jeśli chodzi o MPK, trzeba się w końcu porozumieć z Chełmcem.
Małgorzata Belska: Pieszo powinniśmy mieć pięć minut do przystanku. Autobusy powinny krążyć nieustannie. Karta Nowosądeczanina powinna być przyznawana bez formalności albo każdy, kto porusza się po Nowym Sączu powinien móc po nim poruszać się autobusem za darmo.
Ludomir Handzel: Z Chełmcem nadal nie ma porozumienia. Z roku na rok jest coraz więcej przewozów, coraz więcej połączeń. 

Jakich zmian wymaga Budżet Obywatelski?
Iwona Mularczyk Muszą być duże zmiany. Z budżetu powinny być realizowane projekty ogólnomiejskie, nawet takie rozpisane na kilka lat. Każde osiedle powinno mieć swój budżet.
Ryszard Nowak: Budżet nie może działać tak, że radni, przyboczni otrzymują pieniądze na wydatki, z których nie mogą korzystać wszyscy mieszkańcy. Nie może być tak, że środki idą na wyjazdy, czy imprezy. Budżet Obywatelski musi być wydawany na cele długofalowe. 
Małgorzata Belska: Trzeba zacząć od tego, że cały budżet miasta, to budżet obywatelski. Chce wykorzystać budżet obywatelski do aktywizacji sądeczan. Trzeba podzielić to procentowo: co na imprezy, bo te też są potrzebne, co na trwałe inwestycje.
Ludomir Handzel: Zasady funkcjonowania budżetu zostały uchwalone przez radnych w drodze kompromisu. Na osiedlu Kilińskiego może być tylko budżet miękki, bo tam nie ma miejskiego terenu. Osiedle Wólki inwestuje w kolejne urządzenia do strefy wypoczynku. To mieszkańcy wybierają, jak chcą wykorzystać te pieniądze.
Iwona Mularczyk: Jest komisja, która wyłania projekty. Każde osiedle uzyska kwotę, bez komisji i konkursów, na swoje wydatki i to mieszkańcy osiedla będą decydować na co je wydać. Będą decydować sami mieszkańcy bezpośrednio w drodze głosowania. Mogą to być projekty miękkie, projekty infrastrukturalne. 

Koniec tury pytań. Pora na dwuminutowe wypowiedzi.
Ludomir Handzel: Mieszkańcy po pięciu latach mogą już stwierdzić, jakim jest prezydentem. Przypomina o wybudowaniu nowego oświetlenia, basenu nad Łubinką, chodników, modernizacji i budowaniu dróg, o budowie nowego stadionu. Jeśli sądeczanom podoba się właśnie taki kierunek rozwoju, to powinni na niego zagłosować. 
Iwona Mularczyk: Nowy Sącz zasługuje na więcej, bo to się teraz dzieje, to niedokończone inwestycje z czego śmieje się cała Polska. Przywróci dopłaty do wody, przywróci Izbę Wytrzeźwień i odblokuje SOR, utworzy miejsce opieki, ośrodek opieki geriatrycznej. Gwarantuje 5-procentowy dodatek dla wszystkich nauczycieli.
Ryszard Nowak: Prezydent Handzel nie wybudował nawet jednej trzeciej dróg co on jako prezydent. Pięć ostatniej prezydentury to koszmar, to prywatyzowanie miasta. Dość tego.
Małgorzata Belska: Nie pozwolę żeby tak wyglądała debata, żeby się śmiać z decyzji prezydenta. Chce by miasto było gościnne dla przyjezdnych, żeby było bezpieczne dla dzieci. Zastanawia się nad zamknięciem starówki dla ruchu samochodowego chociaż na jedną sobotę w miesięcy. Chce zaaktywizować bardziej dyrektorów miejskich wydziałów. Chce żeby Nowy Sącz stał się marką. 

Wkrótce na naszej stronie pojawi się zapis wideo całej debaty. ([email protected], [email protected], [email protected], [email protected], fot.: Agnieszka Michalik, Iga Michalec)

Debata prezydencka "Sądeczanina"
Były emocje, była publiczność


Dziękujemy za przesłanie błędu