Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
10/05/2024 - 16:00

Nadchodzą wybory do Europarlamentu. To oni reprezentowali nas w przeszłości

Kto tym razem zostanie europosłem z naszego regionu? Tego dowiemy się już za miesiąc. Na przestrzeni lat nasi przedstawiciele cały czas się jednak wymieniali. Kilka lat temu był nim nawet obecny prezydent Andrzej Duda.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) zbliżają się wielkimi krokami. Przypomnijmy, że do urn udany się już 9 kwietnia. Z naszego kraju mandaty uzyska łącznie 53 kandydatów. Na ulicach widoczne są już kampanijne banery.

Na kogo będą mogli głosować mieszkańcy naszego regionu. Pełne listy znajdziecie TUTAJ. Polska do Unii Europejskiej wstąpiła w 2004 roku. Będą to zatem piąte wybory europarlamentarne, w których będziemy mogli wziąć udział. Za każdym razem nazwiska naszych przedstawicieli w Brukseli się zmieniały.

Poprzednie wybory europarlamentarne

W poprzednim głosowaniu zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość i to właśnie ta partia wprowadziła do PE największą liczbę swoich przedstawicieli. Najlepszy wynik miała również w naszym okręgu wyborczym, składającym się z województwa małopolskiego i świętokrzyskiego.

W 2019 roku mandaty uzyskali: Beata Szydło, Patryk Jaki, Dominik Tarczyński, Ryszard Legutko (wszyscy z Prawa i Sprawiedliwości), Róża Thun, Adam Jarubas (Koalicja Europejska). Pozostałe komitety nie uczestniczyły w podziale. ([email protected], fot.: Pixabay/ hapegruesen)

Kto reprezentował nasz region w PE w poprzednich latach? Przejdź na następną stronęDziękujemy za przesłanie błędu