Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 12 kwietnia. Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny
29/02/2024 - 18:35

Rytro: Jan Kotarba zostaje sam na placu boju? Innych kandydatów na wójta brak

Wyjątkowo ciekawie zapowiadają się wybory samorządowe w gminie Rytro. Wszystko wskazuje na to, że wójt Jan Kotarba zostaje sam na placu boju o fotel wójta. Na dziś nie ma żadnych przesłanek, że będzie miał konkurentów.

Wójt Jan Kotarba, który zastąpił Władysława Wnętrzaka w 2018 roku, już latem 2023 nie ukrywał, że myśli o kolejnej kadencji. Natomiast wiadomo, że Wnętrzak do gry nie wraca i odzyskać "wójtowania" nie zamierza.

A my przypomnijmy, że poprzednik Kotarby sprawował funkcję wójta aż przez 5 kadencji, czyli nieprzerwanie przez 20 lat. W trakcie wyborów w 2018 roku musiał się zmierzyć z dwoma kontrkandydatami. Pierwszym z nich był Marian Rapacz, który musiał Wnętrzakowi ustąpić już raz pola w trakcie wyborów w 2014 roku. Drugi to Jan Kotarba, który startował na wójta z KWW Jana Kotarby. Ostatecznie Kotarba wygrał pewnie w pierwszej turze zyskując 1 131 głosów. Wnętrzak z KWW Społeczny Komitet Wyborczy w Rytrze zebrał głosów 724 a Rapacz z KWW Mariana Rapacza ledwie 38. 

Dziś sytuacja jest zgoła inna. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że Kotarba w tegorocznych wyborach samorządowych konkurenta nie będzie miał ani jednego. Tak bywało do tej pory jedynie w Muszynie i Nawojowej. Nie oznacza to jednak, że Kotarba już się czuje zwycięzcą. 

Rytro: raj dla biegaczy i amatorów sportu gotowy już w 60 procentach!

- To wcale nie jest tak wygodna i oczywista sytuacja jak się wszystkim wydaje. Gdy w grę wchodzi kontrkandydat, to tak naprawdę wystarczy tego jednego kontrkandydata pokonać. Gdy kandydat na wójta jest jeden, to musi on zebrać aż 51 procent wszystkich oddanych głosów – stwierdza wójt zaznaczając, że tradycyjnie, z szacunkiem i pokorą przyjmie każdą wystawioną przez mieszkańców gminy Rytra ocenę.

Zastrzeżmy też, że w tej układance jest jeszcze jedna niewiadoma – 4 marca mija termin rejestracji komitetów zewnętrznych (partii, stowarzyszeń itp.). Nieoficjalnie wiadomo, że i Rytro będzie miało kandydatów na radnych z takiego komitetu. Tylko nie wiadomo, czy będzie ich ośmiu a tylko taka liczba uprawni owo ugrupowanie do wystawienia swojego kandydata na wójta. Czekamy zatem do 4 marca. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu