Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
04/03/2024 - 17:05

Skarbnik policzy głosy oddane na swojego szefa... Obawy o uczciwość wyborów coraz większe

Znamy już składy terytorialnych komisji wyborczych w poszczególnych gminach naszego regionu. Kto będzie liczył głosy w gminie Chełmiec? W jedenastoosobowym składzie mamy aż pięć osób z komitetów Bernarda Stawiarskiego. Wśród nich znalazł się nawet… skarbnik gminy.

Wybory samorządowe 2024

Już za nieco ponad miesiąc udamy się do urn, aby wybrać prezydentów/burmistrzów/wójtów oraz przedstawicieli do rad gmin/powiatów i sejmiku. Kampania przed wyborami samorządowymi nabiera tempa. Poznajemy nazwiska kolejnych osób, które będą zabiegać o poparcie.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 4 marca komitety mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych. Niebawem wszystkie niewiadome zostaną więc rozwiane. 

Terytorialna komisja wyborcza w gminie Chełmiec

Powołane zostały natomiast terytorialne komisje wyborcze. Jak już pisaliśmy, najwięcej wątpliwości wzbudzały komitety zarejestrowane pod nazwiskiem jednej osoby. Taki przypadek mamy chociażby w Chełmcu, gdzie wójt Bernard Stawiarski zarejestrował:

  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA
  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA ŁĄCZY
  • KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA RAZEM

Zgodnie z przypuszczeniami, dało mu to możliwość zgłoszenia znacznie większej ilości osób na członków komisji niż pozostałe komitety. Potwierdzenie mamy w postanowieniu nr 398/2024 Komisarza Wyborczego w Nowym Sączu I z 27 lutego 2024 r.

Łącznie gminna komisja wyborcza w Chełmcu liczy jedenastu członków. Aż pięciu z nich jest z komitetów zawierających nazwisko obecnego wójta:

  • Małgorzata Gurgul (KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA ŁĄCZY),
  • Agnieszka Machowska (KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA RAZEM),
  • Ewelina Pietrzak (KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA),
  • Paweł Rodak (KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA ŁĄCZY),
  • Iwona Wańczyk (KWW BERNARDA STAWIARSKIEGO ZGODA RAZEM).

Dodajmy, że wśród tych osób znaleźli się również gminni urzędnicy. Wystarczy wymienić Pawła Rodaka, który jest w gminie skarbnikiem.

Pozostałe komitety, a więc KKW Lewica, KWW STANISŁAWA KUZAKA SPRAWIEDLIWA GMINA, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW „SILNA SĄDECCZYZNA”, KWW SĄDECKA WSPÓLNOTA SAMORZĄDOWA oraz KKW Koalicja Obywatelska, mają zaledwie po jednym przedstawicielu.

Stanisław Kuzak pyta PKW

Warto zwrócić uwagę, że potencjalnych korzyści z rejestracji, aż tylu komitetów może być znacznie więcej. Stanisław Kuzak, wyborczy konkurent Stawiarskiego, reprezentujący komitet “Sprawiedliwa Gmina”, wysłał specjalne pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej (PKW). Powołując się na przepisy kodeksu wyborczego pyta: Czy kilka komitetów może w sposób oficjalny popierać, finansować i prowadzić kampanię na rzecz tego samego kandydata? Więcej o sprawie pisaliśmy TUTAJ.

Gminni urzędnicy liczący głosy oddane na swojego szefa? Wydaje się to dość mało transparentne. Podobnie jak rejestracja kilku komitetów popierających tą samą osobę. Obawy konkurentów wójta o uczciwość procesu wyborczego nie mogą zatem dziwić… ([email protected], fot.: JM/ zdjęcie ilustracyjne)Dziękujemy za przesłanie błędu