Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
02/05/2019 - 18:40

Kazimierz Basta ze Stadeł. Kandydat do Nagrody SKT Sądeczanin

Już od 30 lat spod ręki Kazimierza Basty, snycerza ze Stadeł, wychodzą różnej wielkości świątki, postacie ludzkie, a zdarzają się też diabełki.


Artysta ma charakterystyczny, łatwo rozpoznawalny styl, silnie osadzony w tradycji rzeźbiarskiej, a jego figurki zdobią kolekcje nie tylko w Polsce, ale w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Austrii oraz we Włoszech.

Kazimierz Basta rzeźbiarzem jest od ponad trzydziestu lat. Wśród jego prac odnaleźć można zarówno drewniane rzeźby monumentalne, jak i mniejsze figurki oraz płaskorzeźby. Pracuje głównie w drewnie lipowym, topoli i brzozie. Swoje prace bejcuje, używając naturalnych barwników. Niektóre rzeźby pokrywa także lakierem, dla ochrony przed deszczem. Rzemiosła nauczył się w latach siedemdziesiątych od pana Bóźniaka z Podegrodzia, który tworzył surowe, niebejcowane rzeźby z drzewa lipowego.


Kazimierz Basta był wielokrotnie odznaczany.

Jak mówi artysta, rzeźbiarstwo jest dla niego jak jedzenie i oddychanie, stanowi nieodłączny element życia. Ceni sobie możliwość spotykania innych twórców oraz ludzi zainteresowanych pracą w drewnie. Jego dzieła można oglądać podczas wystaw w Nowym Sączu, Limanowej, Toruniu, a także podczas lokalnych imprez.

Za swój pierwszy sukces uważa udział w I konkursie Rzeźby Karpat Polskich. Artysta ma pracownię oraz małą galerię, w której gromadzi rzeźby, fotografie, pamiątki i prezenty od innych twórców.

Kazimierz Basta (rzeźba w drewnie, Stadła) – SMS o treści SKT.1 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

MŚ (m.smierciak@sadeczanin.info)Dziękujemy za przesłanie błędu

100 firm Sądecczyzny - katalog