Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/06/2018 - 15:55

Najlepsze gospodynie w regionie dzielą się tradycyjnymi przepisami!

Zgodnie ze złożoną wczoraj obietnicą publikujemy przepisy na najlepsze tradycyjne potrawy zaprezentowane na VI Zjeździe Sądeczan. To dania, które serwowano tu z dawien dawna. Towarzyszyły mieszkańcom regionu i w czasach biedy, i w czasie żniw oraz podczas świąt. Są pyszne, proste i pożywne.

Zacznijmy od pierogów z suszonymi śliwkami Koła Gospodyń Wiejskich z miejscowości Krasne Potockie. Co przesądziło o ich wyjątkowości? Nie ciasto, choć i jemu nic nie brakowało, ale sosik. Jak go zrobić? Potrzebne jest prawdziwe, dobre masło, nie musi być nawet klarowane i taka sama ilość miodu – znawcy twierdzą, że najlepszy jest akacjowy oraz orzechy włoskie.

Masło trzeba rozpuścić, lekko zrumienić w nim orzechy a potem w tym jeszcze rozpuścić miód. By miód nie stracił na walorach i wartości nie trzeba go nawet podgrzewać, tylko wymieszać tak, by sos nabrał jednolitej konsystencji. Aby całość wyglądała estetycznie najlepiej użyć połówek orzecha, nie rozdrabniać go mocniej.

Zobacz też: Zespół Regionalny Librantowianie wygrał w cuglach plebiscyt SKT Sądeczanin

W czasie obrad członkowie jury wspominali, że znany jest też przepis, w którym do sosu dodaje się kapkę dobrej, domowej nalewki. Ważnie jest, by nie stłumiła pozostałych smaków i nie była zbyt słodka. Nasze gospodynie z Krasnego Potockiego tej wersji nie znały, ale już zapowiedziały, że przygotują taką do degustacji już na przyszły zjazd.

Gospodynie ze Stowarzyszenia Mostki Razem zajęły w rywalizacji mocne, drugie miejsce za zupę kminkową. Mistrzynie z miejsca zastrzegały, że z kminkiem jest tak, że albo się za nim przepada, albo nie znosi. W tym wypadku jednak ryzyko się opłacało – komisja konkursowa nie kryła zachwytu dla wyrazistości tego dania i jego prostoty. W czym tkwi klucz do sukcesu?







Dziękujemy za przesłanie błędu