Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 17 stycznia. Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
17/05/2019 - 20:00

Rzucają wszystko i gnają w rodzinne strony na Zjazd Sądeczan. I tak co roku

Porozrzucani po całym świecie, raz do roku ruszają na Zjazd Sądeczan. Na starosądeckich błoniach oddają się nie tylko radości bycia ze sobą. Przyjeżdżają, bo czują potrzebę kultywowania lokalnej tożsamości i kultury. To już w niedzielę, 19 maja odbędzie się to wielkie radosne święto.

Choćby się paliło i waliło,  trzeba tam być.  Pytani o to, co ich tak gna w rodzinne strony, odpowiadają, że silne poczucie więzi.

- To wiara, tradycja, kultura  i język, to co stanowi o naszej tożsamości  - mówią porozrzucani po całym świecie Sądeczanie, którzy raz do roku spotykają się przed Ołtarzem Papieskim na uroczystym zjeździe. - Chodzi o to, żeby duchowe i materialne dziedzictwo przodków zostało zachowane, a przywiązanie do Sądecczyzny stawało się czynnikiem budującym - podkreślają.

Jak zawsze uroczystości inauguruje msza święta, która rozpocznie się o godzinie 10 u stóp papieskiego ołtarza. Ważnym punktem  zjazdu jest rozstrzygnięcie  Plebiscytu o Nagrodę Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”. Wyróżnienie  przyznawana jest w dwóch kategoriach - „instytucja” oraz „osoba fizyczna”. Tylko w tym roku łączna pula nagród to 23 tys. złotych! Dziś odbyło się wielkie liczenie głosów. Wynik pozostanie tajemnicą do niedzieli/

Czytaj też Ale emocje! Zaczęło się wielkie odliczanie w Plebiscycie SKT Sądeczanin 

Zanim zostanie ogłoszony werdykt, na plenerowej scenie zaprezentują się kandydaci do nagrody. To zespoły regionalne, kapele i orkiestry dęte oraz ci, którzy swoim dorobkiem twórczym i talentem artystycznym uczą szacunku do miejsca, w którym żyjemy, do tradycji i kultury naszego regionu, kultywują historię i tradycję naszej Małej Ojczyzny.

Zjazd Sądeczan to przede wszystkim radosne święto i barwny piknik z wieloma atrakcjami, który zawsze przyciąga tłumy. Jaka zawsze nie zabraknie występów zespołów regionalnych, koneserzy mogą podziwiać dzieła twórców ludowych na największej w tym regionie wystawie.

Wielbiciele regionalnej kuchni mogą skosztować  pyszności, jakie potrafią przyrządzać koła gospodyń wiejskich, które wystartują w konkursie na tradycyjną potrawę sądecką.

To nie koniec atrakcji. Będą tez pokazy sprawności strażackiej, ratownictwa i pierwszej pomocy. Jak zawsze świetna zabawa szykuje się podczas turnieju gmin, gdzie znanych samorządowców można zobaczyć w zupełnie niecodziennych, budzących salwy śmiechu, rolach. Nie zabraknie zabawy dla dzieci i całych rodzin. Wielkie emocje szykują się podczas loterii fantowej.

jagienka.michalik@sadeczanin.info, film Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu