Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
11/05/2017 - 09:20

Małe Podegrodzie. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Już trzecie pokolenie mieszkańców Podegrodzia tańczy i śpiewa w zespole regionalnym „Małe Podegrodzie”. Młodzi artyści prezentują przede wszystkim kulturę Lachów Sądeckich.

Zespół został założony przez Kazimierza Głuca i Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej w Podegrodziu w 1954 r. Swoje początki miał przy świetlicy szkolnej jako kółko taneczne, uwzględniając zwłaszcza tańce podegrodzkie. Do 1970 roku działał aktywnie, uczestnicząc w życiu kulturalnym oraz biorąc udział w turniejach zespołów regionalnych i harcerskich. W tym także roku jego działalność została zawieszona i dopiero w 1975 r. została wznowiona z inicjatywy Kunegundy Waśko, stając się zespołem regionalnym „Małe Podegrodzie.” Pieczę nad zespołem od roku 2004 sprawuje Małgorzata Liber – nauczyciel muzyki w Zespole Szkół w Podegrodziu. 

Zespół stanowi obecnie już trzecie pokolenie małych mieszkańców Podegrodzia. Młodzież podzielona jest na dwie grupy : młodszą (dzieci z klas I-II Szkoły Podstawowej) oraz starszą. (dzieci od klasy III Szkoły Podstawowej do III klasy Gimnazjum) W ich repertuar wchodzą śpiewy, przyśpiewki, zabawy dziecięce oraz tańce Lachów Podegrodzkie, biorące pod uwagę obrzędowość, np. w programie „Hej kolęda, kolęda.” Za muzykę odpowiedzialna jest kapela, w której skład wchodzą uczniowie Zespołu Szkół w Podegrodziu.

Małe Podegrodzie jest bardzo aktywnie społecznie. Świadczą o tym liczne występy w środowisku lokalnym podczas uroczystości szkolnych, parafialnych, gminnych czy też powiatowych. Dobrym ich przykładem może być udział w Targach Regionalnych „Na styku kultur” w roku 2013 w Łodzi czy też w beatyfikacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego w 2007 r. w Licheniu.

O ich zaangażowaniu można śmiało stwierdzić poprzez pryzmat wielu podróży zagranicznych powiązanych z koncertami. Zespół był także na Słowacji, w Grecji, Turcji, Chinach, Serbii, Macedonii, Rumunii i w Chorwacji. Trzeba tu także wspomnieć o ich dużym wkładzie w działalność charytatywną, np. na Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy w Podegrodziu, festynach, podczas których występowali.

Nie można także zapomnieć o ich udziale w różnorodnych konkursach : Druzbace, Lachowskim Godoniu, Przeglądach Kolędniczych czy w Święcie Dzieci Gór. Trzeba tu wymienić przynajmniej kilka wyróżnień, które grupa otrzymała, m.in. w 2001 roku II miejsce w Powiatowym Przeglądzie Grup Kolędniczych w Podegrodziu, w 2011 roku Jakub Pajor uzyskał I miejsce w Lachowskim Godoniu, a w tegorocznej Druzbace Jakub Śledź za śpiew solowy zdobył II miejsce. W 1995 roku grupa wywalczyła "Złotą Rybkę" na festiwalu w Rumunii.

Małe Podegrodzie nagrywa także swoje utwory – w 2000 roku wydana została pierwsza oficjalna płyta z repertuarem, a w 2014 ukazało się wydanie jubileuszowe „Mały jo se, mały.”

Zespół utrzymuje także kontakty z innymi grupami - nie tylko polskimi, ale i zagranicznymi. Gościł on w Podegrodziu Zespół Dziecięcy z Gliczarowa, Gronkowa, Łącka, a także dzieci z Ukrainy, Armenii, Turcji oraz Macedonii. Dzieci z zespołu miały okazję wystąpić obok takich prestiżowych polkisch grup jak "Mazowsze" (2001) i "Śląsk" (2006). 

SMS o treści SKT.28 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu