Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
11/05/2017 - 09:30

Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto. Nagroda SKT Sądeczanin 2017

Pokazują się w strojach regionalnych białych górali, a na scenie prezentują zróżnicowany repertuar - od muzyki poważnej, poprzez ludową, a na rozrywkowej kończąc. Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto od ponad 70 lat sławi łącką ziemię.

Orkiestra powstała w 1946 roku w Czerńcu, a jej założycielem był Tadeusz Moryto, ówczesny działacz kultury i organista w kościele parafialnym w Łącku. Z powodu jego choroby działalność grupy została przerwana w 1948 r. Po powrocie dyrygenta do zdrowia i reaktywacji zespołu, orkiestra w 1957 r. przeniosła swoją siedzibę do Łącka, gdzie działa do chwili obecnej, pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury. Muzycy prezentują się w strojach regionalnych górali białych. Na scenie po raz pierwszy wystąpili po kilku miesiącach ciężkiej pracy, podczas uroczystości OSP w Łącku w maju 1958 roku. Chwilę później uświetnili obchody „Dni Kwitnących Jabłoni”. Od tego czasu orkiestra obecna jest wszędzie tam, gdzie odbywają się gminne i powiatowe uroczystości, święta i rocznice państwowe. 
W swoim repertuarze Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto posiada utwory z muzyki regionalnej i poważnej, utwory patriotyczne, religijne, rozrywkowe, standardy muzyki jazzowej oraz muzykę marszową. Nic więc dziwnego, że przygrywa na dożynkach, zabawach z loteriami fantowymi, świętach OSP, wita gości i wczasowiczów przebywających na łąckiej ziemi, a także startuje w przeglądach orkiestr dętych.
Tadeusz Moryto był dyrygentem orkiestry do kwietnia 1969 roku. Po jego śmierci orkiestra grała nadal. Kolejnymi dyrygentami i opiekunami byli: Stanisław Kochanowicz, Stefan Franczyk i Antoni Plechta. Obecnie, od 1988 roku za zespół odpowiada Stanisław Strączek. To za jego dyrygentury orkiestra, która przyjęła imię założyciela, przeżywa swój „renesans”. Uczestniczy w licznych konkursach i przeglądach zdobywając wysokie miejsca. Choć ma prawie 70-letnią historię nadal zaliczana jest do orkiestr amatorskich. Nie przeszkadza to jednak w promowaniu Sądecczyzny za granicą. Orkiestra grywa m.in. na Słowacji, była w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych, Francji i Watykanie.
Ważnym wydarzeniem w dziejach muzyków z Łącka było nagranie utworów na płytę CD pt.: „Hej, tam…”, która wydana została w 1997 roku. Dwa lata później orkiestra miała zaszczyt uświetnić uroczystość kanonizacji św. Kingi w Starym Sączu, w czasie pielgrzymki Ojca Św. do Polski. Zespół ponownie zagrał dla papieża Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie. Natomiast w 2002 r. muzycy nagrali kolejny materiał i wydali drugą płytę CD zatytułowaną „Śwarno muzycka”. Potem powstały kolejne dwie: „Zagroj mi muzycko” oraz „Nie tylko po góralsku”. 
Orkiestra Dęta Ogniska Muzycznego im. Tadeusza Moryto z Łącka rokrocznie jest laureatem wielu przeglądów i festiwali. Kilkakrotnie zdobywała pierwsze miejsce na Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych Echo Trombity, a w 2007 roku wywalczyła Grand Prix. Za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej otrzymała w 1997 roku Dyplom Ministra Kultury i Sztuki, a za działalność organizacyjną i artystyczną w społecznym ruchu muzycznym Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr odznaczył ją Złotą Odznaką Honorową.
SMS o treści SKT.22 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu