Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
02/05/2019 - 18:15

Tadeusz Kulig. Kandydat do Nagrody SKT "Sądeczanin"

Tadeusz Kulig urodził się w 1951 roku w Młodowie. Jest rzeźbiarzem. Swoją przygodę z rzeźbą zaczynał w latach siedemdziesiątych od jednego dłutka, deseczki lipowej i scyzoryka. Twierdził, iż najprostsze narzędzia potrafią zachęcić do rzeźbienia. Większość swojego życia poświęcił rzeźbiarstwu. Imponująca liczba dzieł napędza go do dalszego tworzenia.


-  Inspiracje czerpię z życia. Dawniej, wszystkie zajęcia polowe, które wykonywało się ręcznie, stanowiły dla mnie inspirację. Teraz może jest trudniej, bo prace ręczne zastąpiły maszyny, jednak obraz orki, żniw czy wykopków ziemniaków, pozostały w pamięci. Biorę kawałek drewna i pracuję - mówi Tadeusz Kulig.

Artysta wyrzeźbił do tej pory mnóstwo scen, m.in. ludzi pracujących w polu i w sadzie, postaci muzykantów, dziewcząt i kobiet, taneczne pary, diabły i fantastycznych stworów, postaci z Biblii, Ostatnią Wieczerzę i wiele wiele innych.

Pan Tadeusz Kulig pracuje zwykle u siebie w domu; zimą w pokoju, latem w ogrodzie. Rzeźbi głównie w drewnie lipowym, bo jak mówi, lipa jest miękka, a mimo to trwała. Artysta bardzo chętnie opowiada o swojej twórczości. Pisze również wiersze, ponieważ kocha poezję. Największa praca jaką do tej pory wykonał to płaskorzeźba przedstawiająca prace w ogrodzie. Dzieło ma wymiary 3 metry na 1,5 metra.

Największym wyzwaniem dla niego była budowa szopki inspirowanej łemkowskimi cerkiewkami. Dzieło jest wysokie na 2 metry i szerokie na 1,5 m. Szopka pomieściła aż 30 rzeźb. Była wystawiana między innymi w Piwnicznej, Rytrze i Młodowie. Obecnie znajduje się w Gorzowie Wielkopolskim.

Tadeusz Kulig do tej pory wykonał ponad tysiąc różnych rzeźb. Wiele z nich kupili wczasowicze. Sporo podarował przyjaciołom. Ogromny zbiór zgromadził w swoim pokoju i maleńkiej pracowni w Młodowie.

Można śmiało powiedzieć, że pan Tadeusz Kulig jest obieżyświatem. Może nie osobiście, ale jego prace wędrują po całej Europie i świecie. Trafiły do Australii, Ameryki, Niemiec i wielu innych krajów Europy. Dużo prac znajduje się w prywatnych galeriach  w Krakowie i Warszawie.

Pan Tadeusz porusza się częściowo o kulach i na wózku inwalidzkim. Mimo utrudnień fizycznych nie poddaje się przeciwnościom i cały czas uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym.

Jego prace można spotkać podczas lokalnych świąt „Dni Piwnicznej. Chętnie współpracuje ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom” z Piwnicznej-Zdroju. W ubiegłym roku uczestniczył w spotkaniu z niepełnosprawnym malarzem Stanisławem Kmiecikiem, prezentując swój dorobek. Na swoim koncie ma liczne nagrody i dyplomy, wśród których znalazła się nagroda wojewody nowosądeckiego oraz „Grand Prix” Krynicy.

Tadeusz Jan Kulig (rzeźba, Młodów) – SMS o treści SKT.6 pod numer 7168 (koszt 1,23 zł brutto) lub ZAGŁOSUJ ONLINE lub wydrukuj i wypełnij KUPON

MOŻESZ ZAGŁOSOWAĆ NA WSZYSTKIE TRZY SPOSOBY

Kliknij i zobacz listę wszystkich nominowanych w VII Plebiscycie O Nagrodę SKT Sądeczanin 2019.

RG [email protected], Fot. arch. Sadeczanin.info





Zobacz także w tej kategorii



Dziękujemy za przesłanie błędu