Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
10/05/2024 - 08:05

Te branże są teraz na absolutnym topie. Co robić, żeby dobrze zarobić, także w Nowym Sączu

W jakiej branży najlepiej znaleźć zatrudnienie? W takiej, gdzie można dobrze zarobić i zyskać możliwość zawodowego rozwoju. Na szczycie rankingu wskazanego przez pracowników ciągle pozostaje sektor IT. Pozostałe dwa miejsca na podium należą do firm związanych z branżą motoryzacyjną.

Jeśli im tylko przyjdzie ochota, zmieniają pracę

Iwona z Nowego Sącza pracuje w dziale HR w krakowskiej firmie z branży informatycznej. Zajmuje się fachowcami z najwyższej półki. Programistami. To w tej chwili najbardziej rozchwytywani specjaliści.

- To ludzie, którzy znają swoją wartość. Doskonale wiedzą, że jeśli tylko przyjdzie im ochota na zmianę pracy, mogą to zrobić w każdej chwili. Oni dostają tygodniowo po kilka ofert od firm headhunterskich, w których mogą przebierać jak w ulęgałkach. My HR-owcy ciągle musimy zabiegać, żeby ich w firmie zatrzymać i motywować do pracy.

- Oni otrzymują całe mnóstwo benefitów i bywa, że jeszcze grymaszą- mówi Iwona.- Prywatna opieka medyczna to już standard. Do tego karty wstępu na różne obiekty sportowe, codziennie w pracy mają świeże owoce i słodycze. Regularnie też uczestniczą w wyjazdach integracyjnych i licznych szkoleniach, bo ciągle chcą się rozwijać, na co firma przeznacza w swoim budżecie pokaźne sumy.

Programiści uchodzą za elitę wśród informatyków, ale generalnie cała branża uznawana jest  za najbardziej atrakcyjne miejsce zatrudnienia, wynika z najnowszego badania firmy Randstad,  agencji doradztwa personalnego i pracy tymczasowej.

Spektakularny awans branży IT na pozycję lidera

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji badania, branża IT w rankingu najatrakcyjniejszych sektorów mocno awansowała.  Na pierwsze  miejsce wspięła się aż z ósmej pozycji, osiągając 51 proc. wskazań. Tuż za nią, z niemal identycznym wynikiem uplasował się sektor motoryzacyjny, czyli zeszłoroczny lider: 50 proc. wskazań. Trzecią najczęściej wskazywaną branżą był pokrewny mu obszar produkcji komponentów motoryzacyjnych (49 proc.).

Atrakcyjność danej branży ankietowani wskazywali w badaniu na podstawie czynników ocenianych w skali od jeden do pięciu, od najbardziej do najmniej docenianych w danej branży.

Pomimo mniejszej skali nowych rekrutacji, a nawet ograniczeń w zatrudnieniu w sektorze IT, z perspektywy wszystkich badanych to wciąż branża oferująca warunki, które przyciągają kandydatów. Wśród najbardziej cenionych w jej przypadku czynników są między innymi dobra sytuacja finansowa sektora i możliwości rozwoju kariery. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wiemy też, że na wyobraźnię pracowników działają przeciętne płace w tej branży.

Pieniądze i zawodowy rozwój

- Sektor IT zawsze postrzegany był przez kandydatów przez pryzmat atrakcyjnej siatki wynagrodzeń -  podkreśla Beata Wolska, ekspertka rynku pracy Randstad.

 I choć z rynku dochodzą sygnały, że koniunktura w tym sektorze nieco osłabła: ogłoszeń o pracę jest mniej, a bywa także, że redukowane są etaty, to jednak wynagrodzenia, szczególnie oferowane doświadczonym profesjonalistom, pozostają silnym motywatorem. Duża atrakcyjność sektora IT w oczach pracowników ma też z pewnością związek z perspektywami, jakie roztacza przed nim spektakularny rozwój nowych stanowisk związanych z narzędziami sztucznej inteligencji- dodaje Wolska, ekspertka rynku pracy Randstad Polska.

Listę 25 najbardziej docenianych branż zamykają natomiast pracodawcy z sektora handlu detalicznego (35 proc.), sprzedaży hurtowej (32 proc.) oraz utrzymania czystości (29 proc.).

Co zdecydowało o atrakcyjności branż?

Trzy najlepiej oceniane sektory poza dobrą sytuacją finansową wyróżniała też możliwość rozwoju kariery. Branżę komponentów motoryzacyjnych dodatkowo charakteryzowała bardzo dobra reputacja firm działających w tym sektorze.

Na dobrą reputację firm respondenci zwracali też uwagę szczególnie w przypadku sektorów: chemicznego, medycznego, farmaceutycznego czy kosmetycznego. Z kolei za dogodną lokalizację pracownicy docenili szczególnie firmy z sektora handlu detalicznego oraz utrzymania czystości, a za przyjazną atmosferę pracy – branżę ochrony.

Atrakcyjność branż z perspektywy różnych pokoleń

Na ocenę sektorów ma też wpływ wiek pracowników. Najstarsze pokolenie powojennego wyżu demograficznego za najbardziej atrakcyjne uważa firmy działające w obszarach: IT (47 proc.), handlu detalicznego oraz medycyny (po 38 proc.).

Pokolenie X wskazuje przede wszystkim branże: motoryzacyjną (52 proc.), IT (50 proc.) oraz komponentów motoryzacyjnych (49 proc.).

Respondenci z generacji millenialsów wymieniają sektory: motoryzacyjny (52 proc.), IT (51 proc.) oraz farmaceutyczny i kosmetyczny (49 proc.).

Natomiast najmłodsze osoby na rynku pracy, czyli pokolenie Z (ur. 1997-2012) preferują firmy działające w sektorach motoryzacyjnym (56 proc.), papierniczym i drzewnym (55 proc.), a także elektronicznym i elektrotechnicznym (54 proc.). Branża IT w tej grupie plasuje się dopiero na 9. miejscu. ([email protected]) fot.pixaby







Dziękujemy za przesłanie błędu