Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
24/04/2023 - 10:50

Czy czeka nas batalia o zasoby wody? To fikcja, a może nie

Woda, jako bogactwo. Temu poświęcony był jeden z kluczowych paneli podczas sobotniego Seminarium „Środowisko naturalne – atut czy przeszkoda w rozwoju”, które odbyło się w firmie WIŚNIOWSKI. Woda to życie. Jakie są jej zasoby w Małopolsce, w tym także na Sądecczyźnie, jaka jest klasa jej czystości? O tym wszystkim mówiono podczas tego wydarzenia.

W tym temacie dyskutowali eksperci: prof. dr hab. inż. Piotr Herbut z Wydziału Inżynierii Środowiskowej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, prof. Mirosław Żelazny z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katarzyna Pierzga, dyrektor Wód Polskich (Zarząd Zlewni w Nowym Sączu) oraz Tadeusz Frączek, prezes spółki Sądeckie Wodociągi.

Profesor Herbut jeden z prelegentów panelu, specjalista z zakresu tej tematyki, inicjując dyskusję stwierdził krótko – woda to życie. Woda to życie i zdrowie każdej istoty, która żyje.

- Człowiek jest w stanie przeżyć bez wody od trzech do maksymalnie siedmiu dni – mówił prof. Piotr Herbut. – Mówi się, że następna wojna, która wybuchnie będzie wojną o zasoby wodne. Zasób wody, niestety nie jest nieograniczony i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Jeśli chodzi o zasoby wody w Małopolsce to one są - uspokajał prelegent. – Biorąc pod uwagę cały obszar kraju to Małopolska i subregion podkarpacki są regionami gdzie opadów jest najwięcej.

Jaka jest jakość wody w Małopolsce?

- Z tym bywa różnie – uważa prof. Piotr Herbut.

Według Głównego Inspektora Ochrony Środowiska 60 proc. zasobów wód w Polsce ma, niestety złą lub słabą jakość. Dziesięć proc, zasobów wodnych to woda dobrej i bardzo dobrej jakości. Trzydzieści procent są to zasoby wody o klasie czystości umiarkowanej. Tak przedstawia się to mniej więcej w Małopolsce.

- Jest Dunajec, który jest rzeką czystą – dodał prof. Herbut. – Jakość czystości wód w Małopolsce, na przestrzeni lat systematycznie ulega poprawie i z tego należy się cieszyć.

Moderujący dyskusję Zygmunt Berdychowski pytał, na kanwie tego, co powiedział prof. Herbut czy w Małopolsce są niedobory wody?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ

Seminarium Fundacji Sądeckiej „Środowisko naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju?”




Na zorganizowane przez Fundację Sadecką seminarium „Środowisko naturalne - atut czy przeszkoda w rozwoju?”, jakie odbyło się w siedzibie firmy Wiśniowski w Wielogłowach, przybyło wielu specjalistów. Wśród zaproszonych gości byli naukowcy, eksperci z ministerstwa, leśnicy i samorządowcy, a dyskusje i prezentacje toczyły się wokół dziewięciu zagadnień – istotnych zarówno w kategoriach globalnych jak i lokalnych, sądeckich.






Dziękujemy za przesłanie błędu