Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
10/11/2023 - 16:45

Wielkie zmiany w Nowym Sączu. Prezydent Handzel ogłosił to dzisiaj [WIDEO]

Dwa lata komunikacyjnego koszmaru czeka mieszkańców osiedla Wólki, gdzie ruszył pierwszy etap budowy nowej linii kolejowej, która do godziny skróci czas dojazdu z Nowego Sącza do Krakowa. Z początkiem nowego tygodnia jednocześnie zamknięte zostaną cztery ulice. Prezydent zapewnia, że miasto robi wszystko, żeby do komunikacyjnej katastrofy nie dopuścić. W godzinach szczytu w newralgicznych miejscach pojawią się policjanci z drogówki. Z myślą o mieszkańcach osiedla Wólki zostaną uruchomione dwie nowe linie autobusowe.

Zamkną jednocześnie cztery ulice

Ulica Kolejowa zostanie zamknięta w poniedziałek 13 listopada o godzinie ósmej rano. Także w poniedziałek  będzie też zamknięte skrzyżowanie ulic Asnyka i Zielonej.

Kierowcy pojadą ulicami Sienkiewicza, Zygmuntowską, Kunegundy, Węgierską, Grunwaldzką, Zieloną oraz Wyspiańskiego, 29 Listopada i Nawojowską. Możliwy będzie jedynie dojazd do posesji.

Piesi będą mogli korzystać z chodników przy ulicy Kolejowej. Autobusy MPK będą się za to zatrzymywać na dodatkowym przystanku w okolicy posesji nr 54 przy ul. Kolejowej.

Inwestycja wymaga też zamknięcia od poniedziałku ulicy Mickiewicza przy przejeździe kolejowym. Dobra wiadomość jest taka, że  w tym przypadku chodzi jednak o około  dwa  miesiące. Ruch pieszych zostanie utrzymany i poprowadzony przejściem wygrodzonym zaporami drogowymi. Sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Jagiellońskiej będzie włączona jedynie w trybie ostrzegawczym, pozostanie żółte pulsujące światło. 

Czytaj też Piechotą, rowerem, z walerianowymi kroplami. Mieszkańcy Nowego Sącza szykują się na najgorsze [WIDEO] [MAPY]

Jakie były uzgodnienia z koleją

Prezydent Ludomir Handzel, wedle zapewnień, inwestycję popiera, ale podkreśla, że wszystkie uzgodnienia dokonywane z koleją dotyczyły tylko wyglądu technicznego wiaduktów i miejskich rogatek, natomiast  terminu ich realizacji kolej z miastem  nie uzgadniała.  

- Dopiero w ten tryb wchodzimy. Dotyczy to  tempa, formy i realizacji inwestycji, a przede wszystkim organizacji ruchu -  mówił podczas konferencji prasowej  Handzel, który podkreślał, że przedsięwzięcie powinno być rozciągnięte w czasie i zaplanowane tak, żeby można je było podzielić na etapy.   

- Wiem co się dzieje, kiedy zamykamy jedną ulicę. W tym przypadku  plany kolei  są jeszcze bardziej radykalne. Ale jeżeli  mamy informacje, że pierwszy pociąg  pojedzie  najwcześniej w 2029, a może nawet w roku  2030 roku,  to mamy tak na prawdę siedem lat, aby rozłożyć prace i nie spowodować paraliżu miasta – wskazywał prezydent.

- Niestety taki paraliż przewiduję i stąd został powołany przeze mnie specjalny zespół,  w skład którego wchodzą nasi fachowcy  z zakresu ruchu drogowego, transportu  miejskiego i komunikacji. Zespół  ma pracować nad rozwiązaniami, które w maksymalny sposób ułatwią życie mieszkańców w tym trudnym okresie. Najbardziej ucierpią osiedle Wólki i Helena,  o tego dochodzi jeszcze ruch wlotowy od strony Limanowej, Podegrodzia i Marcinkowic przez osiedle Helena do Nowego Sącza -  zaznaczył Ludomir Handzel.  

Czytaj też Biznesowy sukces po sądecku. Jak z werandy w Podegrodziu Jan Plata dotarł do Afryki i Ameryki 

Po jakie rozwiązania sięgnął kryzysowy zespół?

Z myślą o mieszkańcach osiedla Wólki zostają uruchomione dwie nowe linie autobusowe nr 51 i 52. Na osiedlu Helena zmieniona będzie trasa linii 42, ale dopiero kiedy będzie zamknięta ulica  Krakowska, co stanie się na wiosnę przyszłego roku.

Stanisław Bębenek dyrektor wydziału transportu i komunikacji w miejskim magistracie wyjaśniał co skłoniło miasto do wprowadzenia dwóch nowych linii.

Autobus linii 25,  który kursował na Wólki,  rozpoczynał bieg  w Piątkowej.  Ten rozkład jazdy miał stale opóźnienia. Podjęliśmy decyzję, że akurat teraz jest ku temu pora, żeby dokonać zmian. Właśnie dlatego powstaną nowe linie – mówił Bębenek.

Linia 51 będzie kursowała w pętli z ulicy Ogrodowej przez Kościuszki, Aleje Wolności i Dworzec MPK, Radziecką do Ogrodowej.

Linia nr 52 będzie kursowała w relacji Ogrodowa, Radziecka, Kolejowa, Dworzec MPK, tak aby zapewnić mieszkańcom osiedla Wólki dotarcie na przesiadkę do autobusów innych linii komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

O tym, jak będą kursować pozostałe linie piszemy w artykule  Nowe linie MPK i zmienione trasy w Nowym Sączu. Od poniedziałku zaczyna się rewolucja w mieście 

Zamknięcie przejazdu na ulicy Kolejowej

 Wszystkie autobusy jadące z Dworca Autobusowego MPK w kierunku ulicy Zielonej i Węgierskiej, będą jeździły objazdem przez ulicę Sienkiewicza, Zygmuntowską, Kunegundy do Węgierskiej. Ulicę Zieloną będzie obsługiwała linia nr 17, zostaną również zlokalizowane dodatkowe przystanki przy ulicy Grunwaldzkiej obok wjazdu do WSB, przy ulicy Grottgera- Zielona oraz na ulicy Kolejowej przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza.

Zamknięcie przejazdu na ulicy Mickiewicza – wszystkie autobusy linii podmiejskich jadących od Starego Sącza oraz pozostałe linie miejskie, które dojeżdżały do ul. Ogrodowej będą kończyły trasę na przystanku Długosza-Planty. Następnie będą rozpoczynały kursy z przystanku na ulicy Konarskiego. Rozkład jazdy na chwilę obecną pozostanie niezmieniony, godziny odjazdów z przystanku początkowego na ulicy Konarskiego będą takie same jak na przystanku przy ulicy Kościuszki.

To  nie koniec utrudnień. Więcej na ten temat piszemy w artykule Zamkną cztery ulice w Sączu. Od poniedziałku zacznie się drogowy dramat, bo już budują szybką kolej do Krakowa [ZDJĘCIA]([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu