Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 maja. Imieniny: Beniny, Filipa, Judyty
24/08/2023 - 06:00

Będzie nowe odliczenie podatkowe? Bez niego nie da się szybko usunąć rakotwórczego azbestu

Choć jest rządowy program i fundusze na dofinansowanie prac związanych z usuwaniem azbestu, to postępują one bardzo powoli i maleją szanse, by udało się to zrobić do 2032 r., jak jest to w planach. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie.

Azbest to przede wszystkim pokrycia dachowe w postaci eternitu oraz izolacje, w tym sieci wodociągowej w wielu budynkach mieszkalnych z czasów PRL. Od dawna wiadomo, że jest to materiał silnie rakotwórczy. Uchwalona w 1997 r. ustawa zabrania stosowania wyrobów zawierających azbest. Potem wdrożono programy usuwania tego materiału.

Wysokie koszty usunięcia eternitu, dofinansowanie symboliczne

Obecnie realizowany Program Oczyszczania Kraju z Azbestu w latach 2009-2032 zakłada, że szkodliwa substancja zostanie wyeliminowana ze środowiska. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze dysponują na ten cel dofinansowaniem - za pośrednictwem gmin.

Środki te są jednak skromne w obliczu potrzeb, na dodatek pozwalają na pokrycie jedynie połowy kosztów demontażu i utylizacji eternitu z dachów. W sumie daje to ok. 10 proc. rzeczywistych kosztów, biorąc pod uwagę fakt, iż po usunięciu eternitu trzeba sfinansować także nowe pokrycie dachowe.

Nic dziwnego, że jak wykazały analizy Najwyższej Izby Kontroli, w takim tempie usuwania eternit obecny będzie jeszcze na dachach budynków w Polsce nawet za sto lat.

Konieczny zwrot kosztów - w podatku lub jako większa dotacja

Projektów przyspieszenia całej operacji jest wiele. W pierwszej połowie roku ministerstwo klimatu zapowiadało zwiększenie dofinansowania do usuwania eternitu z dachu w taki sposób, by pokrywało ono co najmniej połowę kosztów, obejmujących także wydatki na nowy dach.

Ministerstwo rozwoju z kolei obiecało nową ulgę podatkową, pozwalającą na odliczanie od podatku całych wydatków związanych z demontażem eternitu oraz sfinansowaniem nowego pokrycia dachowego.

W tej drugiej sprawie interweniuje właśnie Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Opiera się on na raporcie NIK, z którego wynika, iż właściciele posesji nie decydują się na usuwanie eternitu ze względu na zbyt wysokie koszty tej operacji i możliwość zwrotu ledwie 10 proc. wydatków. Rzecznik uważa, że narusza to konstytucyjny obowiązek ochrony przez państwo życia i zdrowia obywateli.

RPO, Marcin Wiącek zwrócił się do ministra rozwoju o pilną inicjatywę legislacyjną, by te naruszenie konstytucyjnych praw obywateli zostało przerwane. Jest więc duża szansa, że dzięki możliwości odpisania od dochodu wydatków na całą operację usuwania i budowy nowego dachu, a także uporządkowaniu przepisów administracyjnych proces usuwania ze środowiska rakotwórczego azbestu nareszcie nabierze pożądanego tempa. ([email protected]) fot. Skitterphoto/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu