Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 30 kwietnia. Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana
15/01/2024 - 08:10

Już obowiązuje opłata za opakowania z tworzyw sztucznych; ma spowodować ograniczanie plastiku

Ministerstwo Klimatu przypomina, że od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.

Zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia br. to jeden z rezultatów znowelizowanej w 2023 r. ustawy obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.

W Polsce weszła w życie dyrektywa SUP

Przypomnijmy – jej celem było wprowadzenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania wybranych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w tym i wycofania niektórych produktów ze sprzedaży (dyrektywa single-use plastics – SUP).

Stawki opłaty za opakowania z tworzyw sztucznych zostały określone w rozporządzeniu na poziomie 20 gr dla kubków na napoje oraz 25 gr dla pojemników na żywność.

Wprowadzone rozwiązanie ma na celu zachęcić konsumentów do rezygnacji z nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań alternatywnych lub tych wielokrotnego użytku.

Podatek od plastiku: ten płacisz, nie zauważając

To są stawki podatku, które płacimy bezpośrednio, są doliczane do ceny jak od dawna opłaty za plastikowe torby. W przypadku innych opakowań producenci i handlowcy płacą taki podatek od plastiku liczony głównie od kilograma. Po parę groszy ale w konsekwencji zwiększał on będzie także ceny innych produktów.

Te podrożeją bowiem pośrednio. Opłatą – podatkiem od plastiku obciążeni są bowiem bezpośrednio producenci. Stawki tego podatku dotyczą i są rozliczane według wagi opakowań – określona stawka za kilogram – lub w przypadku np. plastikowych filtrów do papierosów, chusteczek nawilżanych czy balonów liczone są pojedynczej sztuki. Dla przykładu każdy nawet najmniejszy balonik zostaje obciążony opłatą w wysokości 1 grosza.

Grafika - Ministerstwo Klimatu

Podobnie jest z papierosami, co oznacza, że w konsekwencji z tytułu podatku za plastik paczka papierosów musi od 1 stycznia podrożeć o 20 groszy (netto).

Oczywiście także rozliczany u producentów na kilogramy podatek od opakowań jednorazowych (w tym także z aluminium, tektury  i drewna) finalnie obciąży kieszeń konsumenta. Choć trudno w tej chwili z tych względów precyzyjnie określić o le złotych lub groszy.

Pewne jest jedno, że podrożeją o kilka lub kilkanaście groszy wszystkie praktycznie produkty, które kupujemy w opakowaniach.   ([email protected]) fot. RikaC/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu