Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
06/03/2024 - 19:55

To już pewne: od września rodzice zdecydowanie więcej zapłacą za przedszkole

Ministerstwo Edukacji Narodowej podjęło już decyzje o nowych stawkach opłaty dziecka w przedszkolu publicznym. Ile konkretnie wzrośnie sama opłata, zależy od zasad obowiązujących w danej miejscowości. Gminy mają bowiem pełną swobodę w ustalaniu zasad odpłatności.

Tam gdzie te zasady nie zmienią się z roku na rok opłata za przedszkole wzrośnie o 11,4 procent.

Jaką podwyżkę zarządziło ministerstwo

W nowym roku szkolnym, a więc od 1 września 2024 roku maksymalna stawka opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego w jednostkach publicznych wzrośnie z obecnej 1,30 zł na 1,44 zł.

Co to znaczy w praktyce? Co do zasady w przedszkolach publicznych jest limit pięciu godzin dziennie, w czasie których opieka nad dzieckiem, wychowanie i nauczanie jest całkowicie bezpłatne, co gwarantują przepisy ustawy – Prawo oświatowe.

Zazwyczaj jednak dzieci przebywają w przedszkolach dłużej, 6-8 godzin. I te dodatkowe godziny wymagają opłaty.

Stawkę ustalają samorządy, uzależniając ją od swoich możliwości finansowych oraz prowadzonej przez siebie polityki socjalnej./

Ile wynosie opłata za przedszkole po podwyżce

Z praktyki wiadomo, że rady gmin, które w tej sprawie podejmują uchwały, stosują różną politykę, co sprawia, że stawka ogłaszana przez MEN jest tylko punktem wyjścia do ostatecznej decyzji.

Dzieje się to w oparciu o przepis art. 52 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zasań oświatowych, zgodnie z którym rada gminy określa wysokość opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego uczniów objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą sześć lat, w prowadzonym przez

Gminę publicznym przedszkolu i oddziale przedszkolnym w publicznej szkole podstawowej, w czasie przekraczającym wymiar zajęć, o którym mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy – Prawo oświatowe (czyli właśnie pięć godzin) oraz  publicznej innej formie wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki ustalony dla publicznych przedszkoli.
Przy czym rada gminy może określić warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat.

W konsekwencji w odniesieniu do opłat, które rodzice ponoszą obecnie możemy mieć do czynienia z przypadkami, iż rada gminy pozostawi opłaty na dotychczasowym poziomie albo nawet je obniży. Ma też prawo, poza podwyżką o maksymalnie 11,4 proc., opłaty takie całkowicie znieść albo okresowo zawiesić.   [email protected]) fot. Katrina_S/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu