Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
06/04/2023 - 11:45

Kolejne ułatwienia w budowie własnego domu: działka, pozwolenia, oddanie do użytkowania

Rząd porządkuje i zmienia sukcesywnie przepisy prawa, by jak najbardziej uprościć formalności, obniżyć koszty, a w konsekwencji przyspieszyć budownictwo jednorodzinne. Ma być łatwiej o działki, a formalności związane z rozpoczęciem budowy oraz oddaniem budynku do użytkowania – uproszczone do minimum.

Założenie jest takie, by każdy kto dysponuje działką budowlaną mógł bez żadnej zwłoki rozpocząć budowę na niej domu – dostosowanego po potrzeb swoich i swojej rodziny, by jak najszybciej móc w nim zamieszkać.

Łatwiej o działki budowlane w gminach

Miesiąc temu rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Poprzez nowe przepisy rząd chce uprościć, przyspieszyć i ujednolicić procedury dotyczące planowania przestrzennego w gminach. Wprowadzone zostanie nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy. Funkcjonować będzie także nieodpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych Rejestr Urbanistyczny, który prowadzony będzie w systemie teleinformatycznym.


Dzięki temu będzie dostępnych więcej działek budowlanych, a te które nie mają takiej funkcji będzie można łatwiej i szybciej przekształcić w tereny nadające się pod budownictwo jednorodzinne.

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Od 2023 roku postawienie domu ma być jeszcze prostsze i szybsze – pozwolenia nie zawsze będą wymagane, a cała biurokracja związana z procesem budowlanym będzie cyfrowa. W niektórych przypadkach zniesiony zostanie nawet obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Regulacje przyspieszą budowę, ale mogą też skutkować powstawaniem większej liczby wadliwych budynków. 

Budowa bez pozwolenia na własnej działce

Na początku kwietnia z kolei rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej zmiany w prawie budowlanym. Postawienie własnego domu, niezależnie od powierzchni użytkowej ma być jeszcze prostsze i szybsze. Cała biurokracja zaś związana z procesem budowlanym będzie cyfrowa. 

Według danych GUS w 2022 roku średnia powierzchnia mieszkania w budynkach jednorodzinnych wynosiła 131,2 mkw. Większość budowanych w Polsce domów wymagała więc uzyskania pozwolenia na budowę. Nowe przepisy znoszą ten obowiązek. Dotyczy to wszystkich budynków jednorodzinnych służących wyłącznie na własne potrzeby mieszkaniowe. 

- Zgodnie z nowymi przepisami, zamiast pozwolenia na budowę, wymagane będzie jedynie dostarczenie zgłoszenia budowy na podstawie projektu. Dopiero w przypadku budynków o powierzchni większej niż 70 m2, obowiązkowe będzie wskazanie kierownika budowy. Przepisy umożliwią stawianie konstrukcji bez pozwolenia na wysokość maksymalnie dwóch kondygnacji – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski, senior product manager w firmie Eaton.

Oddanie do użytkowania bez formalności

Nowelizacja zakłada również uproszczenie procedury odbioru domu. Od teraz gotowość budynku do zamieszkania będzie potwierdzana tylko przez kierownika budowy.

- Celem zmian jest zmniejszenie obciążeń dla inwestorów, organów administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego. Ujednolicenie przepisów dla budynków, bez względu na ich powierzchnię, jest zmianą we właściwym kierunku. Podstawowe zasady bezpieczeństwa oraz budowy są bowiem takie same dla każdego domu, niezależnie jego metrażu. Istnieje jednak ryzyko, że brak odpowiedniego nadzoru nad procesem budowy doprowadzi do zwiększenia liczby wadliwie stawianych konstrukcji – komentuje ekspert.


Projekt zmian przywraca również funkcję rzeczoznawcy budowlanego.  Jest ona niezbędna, żeby odblokować proces odwoławczy m.in. w sprawach dotyczących sporów między klientami a inwestorami. Sądy mają często problemy z pozyskaniem rzeczoznawców, co negatywnie wpływa na długość procesu budowy. Przywrócenie tej funkcji może wskazywać, że spodziewany jest wzrost liczby spraw sądowych o niewłaściwe wykonanie usług budowlanych.


Aby zmniejszać liczbę nieuzasadnionych odwołań od decyzji wydawanych przez organy nadzoru budowlanego, nowelizacja wprowadzi dodatkowy wymóg. Konieczne będzie sporządzenie oświadczenia o świadomości dotyczącej odpowiedzialności karnej w przypadku składania fałszywych oświadczeń – zwraca uwagę Bartłomiej Jaworski.

Jedyna wątpliwość ekspertów sprowadza się do tego, że nowe regulacje owszem przyspieszą budowę, ale mogą też skutkować powstawaniem większej liczby wadliwych budynków. ([email protected]) fot.pixabay







Dziękujemy za przesłanie błędu