Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
27/03/2024 - 06:55

Ministerstwo Finansów: mimo spadku inflacji oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w kwietniu bez zmian

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w kwietniowej ofercie obligacji oszczędnościowych dla osób prywatnych utrzymuje oprocentowanie obligacji detalicznych na poziomie z marca. To dobra wiadomość dla chcących ulokować oszczędności w ten instrument finansowy równie bezpieczny co lokata, a dający na ogół korzystniejsze warunki.

W kwietniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,05%, a 2-letnich 6,30%, w pierwszym miesięcznym okresie odsetkowym.

Obligacje detaliczne dla oszczędzających: jakie oprocentowanie w kwietniu

Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3,00% w skali roku, a 3-letnich 6,40%. Pozostałe obligacje, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 6,55% 4-letnie oraz 6,80% 10-letnie.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 800 plus” oprocentowane będą odpowiednio 6,75% i 7,05% w pierwszym roku.

Marże dla obligacji również pozostawiliśmy na niezmienionym atrakcyjnym poziomie.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która pozostaje bez zmian i wynosi w przypadku instrumentów oferowanych w kwietniu 0,00% dla obligacji 1-rocznych oraz 0,50% dla 2-letnich.

Obligacje czteroletnie i inne z preferencyjnym oprocentowaniem

Oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz niezmienionej marży w wysokości 1,25%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku niezmieniona marża wynosi 1,50%.

Bez zmian pozostają również preferencyjne marże dla obligacji rodzinnych, których oprocentowanie wyliczane jest według tych samych zasad co w przypadku 4- i 10 latek i wynoszą odpowiednio: 1,75% dla obligacji 6-letnich oraz 2,00% dla 12-letnich.

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A.

Obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

Jak kupować i zamieniać obligacje

Jak radzi Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, w swoich planach oszczędzania warto wziąć pod uwagę, to aby zgromadzone środki pracowały nieustannie. Oszczędnościowe obligacje skarbowe dają taką możliwość, poprzez opcję zamiany „starych” – wykupywanych obligacji, na instrumenty, które są oferowane w ramach nowej emisji.

– Jedną z korzyści zamiany jest możliwość wydłużenia czasu oszczędzania, gdyż dzień wykupu starych, zapadających obligacji, jest jednocześnie dniem zakupu nowych. W tym przypadku nie tracimy zatem ani jednego dnia pracy naszych oszczędności – radzi Jurand Drop.

Należy jednak pamiętać, aby dyspozycję zamiany złożyć najpóźniej trzy dni robocze przed dniem wykupu swoich zapadających obligacji. Można to zrobić przez Internet, telefon lub w oddziałach banków – agentów emisji.
Co ważne, złożenie dyspozycji zamiany nie wiąże się z żadnym dodatkowym kosztem. Zamiast tego mamy dodatkowy zysk w postaci tzw. dyskonta, gdyż kupując nowe obligacje poprzez zamianę, płacimy za nie niższą cenę.

– Nabycie obligacji detalicznych poprzez zamianę jest wygodne, wymaga tylko i wyłącznie złożenia w terminie stosownej dyspozycji, by nasze zgromadzone oszczędności zarabiały bez żadnej przerwy – komentuje Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. [email protected]) fot. PhotoMIX-Company/pixabay/Freepik  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu