Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
20/06/2023 - 10:15

Nielimitowany urlop zamiast czterodniowego tygodnia pracy? Kto woli długie wszystkie weekendy, a kto nielimitowane wolne

Kwestia – mniej godzin w pracy nawet na pełnym etacie jest już w zasadzie przesądzona. Są już projekty ustaw skracających czas pracy, są eksperymenty a największy z nich – opcja pracy zdalnej – pokazują, że poprzez elastyczne formy organizacji pracy da się godzić interes pracownika i firmy. Jednym z rozwiązań alternatywnych, które już jest sprawdzane w praktyce jest nielimitowany urlop jako dodatkowe świadczenie, tzw. benefit pracowniczy. Bez rocznych ograniczeń, oczywiście pełnopłatny.

Co robi Polak, któremu umowa o pracę gwarantuje nielimitowany urlop – ciągle jest na wakacjach i pije winko zamiast bić rekordy wydajności? Nie, jest dokładnie odwrotnie. Owszem, średnie wykorzystanie takiego urlopu jest większe niż przewidziane przed kodeks pracy 20 lub 26 dni w roku, bo wynosi 35 dni. Ale efekty i korzyści pracodawcy rekompensują to z nadwyżką.

Idziesz na urlop kiedy chcesz, jeśli wykonałeś zadania

W SYZYGY Warsaw, jednej z kilku firm w Polsce, które stosują bonus w postaci nielimitowanych urlopów na jego wdrożenie wzorem zagranicznych prekursorów wpłynęły obserwacje działu HR: pracownicy oszczędzają i kumulują dni wolne, by organizować sobie dodatkowe urlopy, co dzieje się często kosztem zdrowia i spadkiem wydajności. W ten sposób traci i pracownik, i firma.
A przecież taka skłonność i miłość do długich weekendów to nie jest nic nadzwyczajnego lecz skłonność powszechna!

Okazuje się, że wystarczyła elastyczność i straty zamieniły się w korzyści. Pracownicy, którzy mają nielimitowane urlopy wykorzystują średnio 35 dni wypoczynkowych w roku. Realizują przy tym powierzone zadania nawet w większym zakresie niż wcześniej.

Nielimitowane urlopy wypoczynkowe: atrakcyjne czy nie

Temat elastycznych urlopów wzbudza zainteresowanie większości pracowników, zwłąszcza w kontekście narzędzi dla work-life balance, pracy zdalnej czy w ogóle elastycznego czasu pracy.
Przeprowadzone na tę okoliczność badania wskazują jednak, że niewiele osób – raptem co trzecia – byłyby zdecydowane na urlop przeznaczać więcej niż kodeksowe 26 dni, nawet gdyby nie były w tym żaden sposób ograniczane.

Jednak świadomość, że obowiązki tak czy owak trzeba wykonać robi swoje.

Inna samodyscyplina okoliczność, na którą zwraca uwagę  szefostwo firmy Traffit – innej, która nielimitowane urlopy stosuje w praktyce – to konieczność uzgodnienia urlopu zresztą zespołu, z którym realizuje się zadanie.

Dwie inne firmy, poza już wspomnianymi, które w Polsce zdecydowały się na zaoferowanie swoim pracownikom nielimitowanych urlopów to Bitpanda i Spicy Mobile. Nie jest ich jeszcze dużo, ale takich, które śledzą pionierskie doświadczenia w zakresie elastycznych urlpów jako dodatkowego świadczenia pozapłacowego, jest wiele.

Jeśli nawet nie dla wszystkich, to jednak dla części zespołów w firmie takie rozwiązanie może być równie cenne jak dla innych bezpłatne owoce, karnety na siłownię, czy karnety na mobilne dojazdy do pracy i z pracy.  ([email protected]) fot.pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu