Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
25/03/2023 - 10:05

Od kiedy będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli? Resort edukacji potwierdził

Nauczyciele czekają na nowe prawo, pozwalające im przechodzić na wcześniejsze emerytury. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek potwierdził, że w resorcie trwają prace nad projektem ustawy, która ma nauczycielom przywrócić prawo przejścia na wcześniejszą emeryturę i dać możliwość wyboru.

O przychylnym nastawieniu resortu edukacji i nauki do postulatu przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela, który umożliwiałby ponownie przechodzenie uprawnionym pracownikom oświaty na emeryturę przed ukończeniem ustawowego wieku emerytalnego, wiadomo już od końca ubiegłego roku.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli: od kiedy

Przypomnijmy, że 30 listopada ub.r. odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Edukacji i Nauki ze związkami zawodowymi. Związkowcy wówczas powoływali się na obecną i przyszło sytuację demograficzną w Polsce, uzasadniając konieczność przywrócenia prawa do wcześniejszej emerytury dla nauczycieli ryzykiem masowych zwolnień z pracy.

Miesiąc później na antenie Radia Zet Przemysław Czarnek ujawnił, że resort rozpoczął prace przygotowawcze nad projektem zmian prawa, z zamysłem, by zostało prawo wprowadzające wcześniejsze emerytury dla nauczycieli zostało uchwalone przez Sejm jeszcze w pierwszym półroczu 2023 r.

Teraz jednak wiadomo, że sprawa się przeciągnie i ustawa ma być uchwalona do końca 2023 r., a jej przepisy mają być tak skonstruowane, by proces przechodzenia nauczycieli na wcześniejszą emeryturę mógł się rozpocząć już w 2024 roku.

Wcześniejsze emerytury albo zwolnienia z pracy?

Minister Przemysław Czarnek wyjaśnił dziennikarzom, że przywrócenie art. 88 Karty Nauczyciela to nie powrót do przywilejów dla jednej grupy zawodowej lecz konieczność.

W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce ubyło ok. 1,5 mln uczniów, a z sytuacji demograficznej wynika, że w najbliższych latach tempo ubywania uczniów jeszcze wzrośnie i będzie ich mniej o kolejnych kilkaset tysięcy.

Obecnie w szkołach pracuje pok. 700 tys. nauczycieli, gdy ubędzie uczniów, wielu z nich musiałoby stracić pracę. Możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę będzie więc dla wielu pracowników oświaty korzystną alternatywą.

W środę 23 marca wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski spotkał się z przedstawicielami związków zawodowych nauczycieli. Poinformował, że projekt ustawy będzie gotowy w maju.

Dzień później minister Przemysław Czarnek wyjaśniał w mediach, że chodzi o przywrócenie odebranego nauczycielom w 2009 r. prawa do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę - po 20 latach pracy przy tablicy lub 30 latach pracy w oświacie w ogóle. ([email protected]) fot.IM







Dziękujemy za przesłanie błędu