Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
19/02/2013 - 10:41

Pałac w Nawojowej wraca w ręce spadkobierców

Zdaje się, że wieloletni spór o pałac w Nawojowej dobiegł końca. Decyzją Ministra Rozwoju Wsi i Rolnictwa obiekt zostanie zwrócony spadkobiercom hrabiego Adama Stadnickiego.
Pałac w Nawojowej wróci w ręce potomków hrabiego Adama Stadnickiego. Od kilku lat rodzina walczyła o zwrot nieruchomości, która na mocy ustawy pozostawała w trwałym zarządzie Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Na rozstrzygnięcie ministerialne z niecierpliwością czekał Bronisław Dutka, dyrektor MODR. Przedłużające się procedury administracyjne - jak mówił w grudniowej rozmowie z naszym portalem – działają na niekorzyść niszczejącego zabytku.
- Dopóki nie będzie ostatecznych rozstrzygnięć nie wyłożymy publicznych pieniędzy w remont pałacu Dla nas ta sytuacja jest patowa. Osobiście bardzo leży mi na sercu los tego zabytku, mieszkałem tu pięć lat w mieszczącym się wówczas w pałacu internacie. Mam nadzieję na szybkie rozstrzygnięcie postępowania w ministerstwie, które da odpowiedź kto ma zająć się zabezpieczeniem zabytkuNie mam nic przeciwko temu, by pałac został zwrócony spadkobiercom -  mówił Bronisław Dutka.
W 2007r. potomkowie hrabiego Stadnickiego wystąpili do wojewody o zwrot nieruchomości. Wówczas zaopiniowano że pałac został przejęty zgodnie z Dekretem o Reformie Rolnej, dlatego nie może wrócić do spadkobierców, a w myśl rozporządzenia z 2004 r. zostanie przekazany w wieczyste użytkowanie Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego, który od lat zajmuje większą część pałacu. Spadkobiercy Stadnickiego odwołali się od decyzji wojewody małopolskiego. Teraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uchylił tę decyzję.
Pałac w Nawojowej, dzięki zaangażowaniu spadkobierców hrabiego, ma szansę odzyskać dawny blask. W 2005 r. ród odzyskał podupadające obiekty uzdrowiskowe w Szczawnicy. Milionowe inwestycje przywróciły im blask i przyciagają turystów.

W Pałacu w Nawojowej mieszkali Braniccy, Lubomirscy, a od połowy XIX wieku stał się siedzibą rodową hrabiostwa Stadnickich. Ród miała ogromny wpływ na rozwój regionu. Budowa szkół, kościołów, zakładów gospodarczych, które dawały pracę setkom mieszkańców - wszystko to Sądecczyzna zawdzięczała Stadnickim. Nawojowa stała się wówczas ważnym ośrodkiem kultury. W 1944 r. dekretem Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego majątek został znacjonalizowany. 
Początkowo był to dwór, wybudowany pod koniec XVI wieku przez Piotra Nawojowskiego. Późnorenesansowy dwór w wyniku przebudowy nabrał kształtów neoklasycznych. Za czasów Stadnickich dobudowano nowe skrzydło, połączono ze starym neogotycką wieżyczką. W czasie II wojny światowej w pałacu stacjonowały wojska okupantów, a w 1945 r. majątek Stadnickich przejęło państwo. Od 1982 r. mieściła się tutaj siedziba Państwowego Technikum Hodowlanego, a obecnie znajduje się Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

ED
fot. archiwum, UG Nawojowa 






Dziękujemy za przesłanie błędu