Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 12 maja. Imieniny: Dominika, Imeldy, Pankracego
22/12/2023 - 05:45

Pilne - nowe świadczenie wspierające: utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności nie pozbawi pieniędzy od stycznia

Polski parlament pilnie pracuje nad poselskim projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności. To pilna sprawa bowiem pojawiło się realne zagrożenie, że tysiące osób z przyczyn wyłącznie organizacyjnych nie będzie mogło skorzystać z nowego świadczenia wspierającego, które ma im przysługiwać od 1 stycznia 2024 r.

Późnym wieczorem we wtorek 19 grudnia Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę, w środę zajmuje się nią Senat.

Utrata ważności orzeczenia o niepełnosprawności: jakie rodzi skutki

Ustawa zakłada uregulowanie istotnej kwestii przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności, w związku z występującymi trudnościami, wynikającymi z kumulacji liczby prowadzonych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności spraw.

Obecna sytuacja wiąże się z upływem rozwiązań obowiązujących w związku z pandemią i w istotnym stopniu dotyka osoby, które – po terminowym złożeniu wniosku – oczekują na wydanie kolejnego orzeczenia.

Na problem już w październiku zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich (RPO). Zgodnie ze skargami docierającymi do RPO, do mediów oraz do organizacji społecznych opóźnienia w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności sięgają nawet ośmiu miesięcy i powodują utratę świadczeń oraz form wsparcia, np. stypendiów na uczelni, kart parkingowych oraz świadczenia pielęgnacyjnego.

W przypadku zwłaszcza świadczenia pielęgnacyjnego są to jedyne środki, z jakich może utrzymywać się osoba z niepełnosprawnością i członek rodziny, który ją wspiera, bo świadczenie pielęgnacyjne wiąże się obecnie z zakazem pracy i dorabiania. W konsekwencji wiele osób pozostaje bez jakichkolwiek środków do życia.

Ryzyko zwiększyło się w związku z wprowadzeniem do obrotu prawnego nowego świadczenia – tak zwanego świadczenie wspierającego.

liczba wniosków o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności najpewniej ulegnie dodatkowemu znaczącemu zwiększeniu od momentu wejścia w życie ustawy o świadczeniu wspierającym, czyli od 1 stycznia 2024 r. Będzie to spowodowane faktem, że ubiegać się o świadczenie wspierające będą mogli seniorzy, a wymogiem ubiegania się o niej jest posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, o które wielu seniorów (pomimo spełniania warunków) dotychczas nie wnioskowało.

Ustawa przedłuża ważność przeterminowanych orzeczeń o niepełnosprawności

Ustawa wprowadza przepis, zgodnie z którym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upłynęłaby do dnia 30 czerwca 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała również rozpoczęcie prac nad rozwiązaniami systemowo regulującymi kwestie procedury uzyskiwania orzeczeń o niepełnosprawności, w tym terminu umożliwiającego osobie niepełnosprawnej złożenia każdorazowo wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia, który w obecnym brzmieniu może stanowić jedną z przeszkód w płynnym jego otrzymaniu.

Chodzi o takie systemowe nowe rozwiązania, które nie doprowadzą już nigdy do powstania sytuacji z jaką mamy do czynienia obecnie.  ([email protected]) fot. falco/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu