Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
01/01/2024 - 06:00

Rok2024 daje okazję do kilku 9-dniowych weekendów. Jak zrobić użytek z długich weekendów w 2024 roku

Wstępem do optymalnego wykorzystania urlopu wypoczynkowego w 2024 roku jest wydłużenie świętowania pożegnania ze starym i przywitania nowego roku. Ponieważ święto Trzech Króli 2024 wypada w sobotę, w większości firm dodatkowy dzień wolny, który z tego tytułu przysługuje pracownicy otrzymają 2 stycznia – we wtorek. Wystarczy więc wziąć urlop na trzy dni środę piątek 3-5 stycznia 2024 r, by mieć nieprzerwanie aż dziewięć dni wolnego.

To dobry prognostyk na długie weekendy w 2024 roku. Jakie inne możliwości wydłużonego wypoczynku stwarza nam przyszłoroczny kalendarz?

Maj: aż trzy długie weekendy w 2024 roku

Drugiej tak dobrej okazji w tym roku trzeba będzie szukać dopiero w maju. Owszem podobny manewr, który da aż dziewięć dni nieprzerwanego wolnego można powtórzyć wykorzystując drugie ważne polskie święta – Wielkanoc, ale wtedy już trzeba będzie w operację włączyć aż cztery dni.

Technicznie wyglądałoby to następująco: Wielkanoc 31 marca i 1 kwietnia, wcześniej wolna sobota 30 marca i na koniec wolna sobota i niedziela 6-7 kwietnia. W środku jednak trze wziąć cztery dni urlopu – wtorek-piątek, 2-5 kwietnia.

Tradycyjnie duże szanse na podobne urlopowe optymalizacje niesie maj. Jak jest w tym roku?

Znów poświęcając trzy dni urlopu możemy sobie zaplanować odpoczynek aż dziewięciodniowy. Jest to możliwe dzięki temu, że 1 maja wypada w środę, a 3 maja w piątek. Trzeba więc wziąć trzy dni urlopu, tym razem jednak w dwóch ratach: oprócz czwartku 2 maja trzeba wcześniej zaplanować urlop na poniedziałek-wtorek, 29-30 kwietnia.

Ale to jeszcze nie koniec majowych okazji, bo kalendarz w tym roku na majówkowy miesiąc przewidział jeszcze dwa inne święta: Zielone Świątki i Boże Ciało.
O ile jednak w pierwszym przypadku święto wypada w niedzielę 19 maja więc trudno myśleć o specjalnej optymalizacji urlopowej, o tyle już z przypadającym w czwartek Bożym Ciałem jest inaczej – można wziąć tylko jeden dzień urlopu, w piątek i już weekend będzie czterodniowy.

Podobnie będzie w sierpniu – Święto Wniebowzięcia 15 sierpnia wypada także w czwartek więc manewr z okolic Bożego Ciała jest do powtórzenia.

Bardzo długie weekendy w listopadzie

Korzystny dla optymalizacji urlopów jest też listopad, a właściwie pierwsza jego połowa. 1 Listopada wypada w piątek. Biorąc cztery dni urlopu – poniedziałek-czwartek 28-31 października możemy zyskać „w jednym kawałku” aż dziewięć dni wolnego, od soboty 26 października do niedzieli 3 listopada.

Z kolei 11 listopada wypada w poniedziałek. Czterodniowy urlop na wtorek-piątek dla nam 9-dniowy wypoczynek od soboty 9 listopada do niedzieli 17 listopada.

Na koniec roku zaś rzadka okazja: Boże Narodzenie wypada w środę i czwartek, można więc optymalizować na wszelkie możliwe sposoby. Wolne gigant wymaga raptem pięciu dni urlopu w trzech częściach: poniedziałek-wtorek 23-24 grudnia, piątek 27 grudnia i poniedziałek-wtorek, 30-31 grudnia można mieć wolne jedenaście dni, poczynając od soboty 22 grudnia.  ([email protected]) fot. Nennieinszweidrei/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu