Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
16/08/2022 - 13:00

Rzutem na taśmę do ZUS po pieniądze. Ostatnia szansa na rządową pomoc

Choć od połowy maja formalnie nie ma już w Polsce stanu epidemii, to nadal poturbowani przez koronakryzys przedsiębiorcy mogą ubiegać się o tak zwane postojowe. Dziś ostatnia szansa na zyskanie rządowej pomocy.

To już ostatnia szansa dla tych, którzy nie skorzystali do tej pory z tarcz antykryzysowych, choć są do tego  uprawnieni. Od 16 maja został zniesiony stan epidemii, co ma swoje prawne konsekwencje związane z finansową pomocą dla dotkniętych koronakryzysem przedsiębiorców i pracujących na umowach cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisami, wnioski o postojowe można złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od daty zniesienia  stan epidemii, czyli do 16 sierpnia – tłumaczy Anna Szaniawska, rzecznika małopolskiego oddziału ZUS.

czytaj też Czternasta emerytura już w sierpniu. Kto dostanie więcej, a kto dostanie mniej?

Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 roku czyli 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Jak wyjaśnia Szaniawska,  należy pamiętać, że potwierdzeniem wysłania wniosku przez PUE ZUS jest Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP). Aby sprawdzić czy dla złożonego wniosku istnieje UPP, trzeba w skrzynce: Dokumenty wysłane wejść w Szczegóły/Pokaż poświadczenie przedłożenia.

To, czy wniosek został wysłany można też sprawdzić w skrzynce Dokumenty i wiadomości Dokumenty wysłane. Jeśli ktoś chciał wysłać wniosek do ZUS i w tej skrzynce go nie widzi, powinien sprawdzić zawartość folderu Zlecenia – Operacje do potwierdzenia. Jeśli w tej skrzynce są widoczne jakieś wnioski, oznacza to, że nie zostały one wysłane do ZUS. Aby wysłać taki wniosek można skorzystać z funkcji Potwierdź.

Czytaj też Miała być rewolucja w kodeksie pracy. Na razie zostaje po staremu

 Od lipca tego roku wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis – dodaje rzeczniczka. - W związku z tym przedsiębiorcy muszą dołączyć oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych (oświadczenie RPD) albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (oświadczenie RD-2). Oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku. A także formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD). Jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia. ([email protected]) fot.jm







Dziękujemy za przesłanie błędu