Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
14/08/2023 - 08:20

Urlop wypoczynkowy: pracodawca może ci go przerwać i żądać powrotu do pracy. Kiedy ma do tego prawo i co grozi za odmowę

Firma może odwołać z urlopu każdego pracownika. Zarówno wtedy gdy już on przebywa na nim, jak i dopiero zamierza urlop rozpocząć, mając podpisaną na to zgodę przełożonego. Czy jednak zawsze pracownik musi się podporządkować takiej decyzji skoro prawo do urlopu wypoczynkowego gwarantuje mu kodeks pracy?

Ten sam kodeks pracy daje pracodawcy jednak prawo do odwołania pracownika z urlopu, ale ten pierwszy musi mieć ku temu istotny powód. Znacznie łatwiej jest jednak przełożonemu wymusić na pracowniku obligatoryjne przesunięcie terminu urlopu.

Odwołanie pracownika z urlopu: musi być ważny powód

Pracodawca może odwołać pracownika z urlopu tylko wtedy kiedy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nie przewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W takim przypadku pracodawca jest obowiązany pokryć pracownikowi koszty związane bezpośrednio z odwołaniem go z urlopu.

Zasady odwołania z urlopu ustanowione w kodeksie pracy:

  • Decyzję o odwołaniu pracownika z urlopu podejmuje pracodawca.

  • Pracodawca pokrywa koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

  • Koszty te powinny zostać udokumentowane przez pracownika.

Obligatoryjne przesunięcie terminu urlopu

Jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

  • czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

  • powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe albo stawienia się do pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, na czas do 3 miesięcy,

  • urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego,

pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy.

Jeżeli pracownik rozpocznie urlop, jednak z powodu wystąpienia szczególnych okoliczności takich jak: czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby, odosobnienie w związku z chorobą zakaźną, odbywanie ćwiczeń wojskowych lub przeszkolenia wojskowego albo pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie, przez czas do 3 miesięcy, urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego:

– nie wykorzysta go w całości, wówczas niewykorzystaną część urlopu pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym, co oznacza, że pracownik musi ponownie złożyć wniosek urlopowy.

Czy można odmówić przerwania urlopu, jaka kara?

Jeśli pracodawca korzysta z uprawnień do odwołania pracownika z urlopu określonych w kodeksie pracy, odmówić nie można.

Pracodawca ma jednak obowiązek określenia realnego terminu powrotu do pracy. Jest to szczególnie istotne gdy np. pracownik przebywa na urlopie za granicą a w sezonie urlopowym może być kłopot z uzyskaniem połączenia lotniczego czy kolejowego.

Z kolei z formalnego punktu widzenia odmowa powrotu z urlopu będzie stanowiła naruszenie obowiązków pracowniczych – z wszelkimi tego konsekwencjami przewidzianymi w przepisach prawa pracy i wewnętrznych regulacjach zakładu pracy. Jeśli odmowa będzie spełniać przesłanki ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych, pracodawca ma prawo do zwolnienia pracownika ze skutkiem natychmiastowym.   ([email protected]) fot.pixabay © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu