Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
21/01/2024 - 06:55

Ważna zmiana dla płacących ryczałt: najem, działalność gospodarcza w 2023 r. Nowe terminy

Osoby płacące podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w tym roku – i w latach następnych – mają mało czasu na zapłacenie ostatniego podatku za 2023 r. Termin ten wypada bowiem teraz, po zmianach, 20 stycznia.

W roku bieżącym ze względu na kalendarz i regulacje zawarte w Ordynacji wyborczej wyjątkowo jest to poniedziałek 22 stycznia, bo 20 stycznia wypada w sobotę.

Ostatnia wpłata ryczałtu za 2023 rok

Do 22 stycznia trzeba więc zapłacić ryczałt za grudzień 2023 roku lub za cały czwarty kwartał, o ile ma się prawo i wybiera się taką formę płacenia podatku dochodowego od najmu albo od działalności gospodarczej.

Nie zmienia to jednak przepisu, iż ostateczne rozliczenie to rozliczenie roczne, a to nastąpi później – począwszy od rozliczenia za 2023 r., w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia.

Rozliczenie roczne PIT-28 ryczałtowców

Wpłata ryczałtu za grudzień lub za cały czwarty kwartał nie musi być ostatnią dotyczącą minionego roku. Zgodnie bowiem z przepisami podatnik płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych musi jeszcze złożyć zeznanie roczne – PIT-28 i dopiero na jego podstawie ustala się ostateczny wymiar podatku za cały rok.

Na dopełnienie tego obowiązku jest czas od 15 lutego do 30 kwietnia. W przeszłości ryczałtowcy składali PIT-28 do końca stycznia i z nim regulowali podatek za ostatni termin roku poprzedniego. Zmiana jest spowodowana tym, że od 2024 roku PIT-28 ma być także wypełniany przez urząd skarbowy i dostępny do akceptacji w aplikacji Twój e-PIT, jak wcześniej PIT-37 czy PIT-36. Po raz pierwszy usługa ta dotyczy więc PIT-28 za 2023 r., składanego między 15 lutym a 30 kwietnia.

Dotyczy to zarówno osób korzystających z ryczałtu przy rozliczaniu najmu jak i działalności gospodarczej.

Ponadto PIT-28 to okazja do skorzystania z ulg i odliczeń, co oznacza, że po rozliczeniu rocznym podatnikowi może się też należeć zwrot nadpłaconego ryczałtu.  ([email protected]) fot. Flyfin/pixabay  © Materiał chroniony prawem autorskim







Dziękujemy za przesłanie błędu