Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
22/03/2024 - 18:35

Z tego powodu Ryszard Florek pęka z dumy. Sądeckie Fakro trafiło do europejskiej czołówki

Jeszcze do niedawna nasz kraj uchodził za jedną wielką montownię, teraz coraz więcej firm stawia na nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania. Na tej liście jest Fakro. Jak podaje Europejski Urząd Patentowy, sądecki producent okien dachowych znalazł się w pierwszej dziesiątce polskich firm pod względem składanych do tej instytucji wniosków o udzielenie ochrony patentowej wynalazkom.

Jak podaje Europejski Urząd Patentowy, Fakro znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich firm pod względem ilości złożonych w 2023 roku zgłoszeń patentowych, które są swoistym miernikiem  innowacyjności przedsiębiorstw.

czytaj też Tego jeszcze nie robili. Okna sądeckiego Fakro przejdą badania nie z tej ziemi

Czym jest zgłoszenie patentowe?

To wniosek o udzielenie ochrony patentowej wynalazkowi. - Tylko w ubiegłym roku sądecki producent okien dachowych  był autorem dwunastu takich zgłoszeń.

- Fakro słynie z innowacyjnych rozwiązań. W swojej ponad trzydziestoletniej historii mamy na swoim koncie ponad 245 zgłoszeń patentowych – mówi prezes spółki Ryszard Florek. -  Mamy własny, nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy, w który pracuje ponad dwustu inżynierów. Na zagraniczne rynki eksportujemy nie tylko okna dachowe, ale także polską myśl techniczną, co buduje siłę polskiej gospodarki. Jestem dumny z kreatywności naszego zespołu -  dodaje Florek, który sam jest autorem  ponad osiemdziesięciu wynalazków.

Czyta też Jedna w Fakro, druga u Wiśniowskiego. Jak dwie kobiety rządzą w Sączu, w męskim świecie  

Europejski i krajowy patentowy bilans

Do Urzędu Patentowego RP w 2023 roku FAKRO złożyło wnioski o udzielenie patentów dla czternastu wynalazków, a do Europejskiego Urzędu Patentowego dla dwunastu.

Czytaj też Mały biznes w Nowym Sączu walczy o przetrwanie. Jest źle czy idzie ku lepszemu

Jak wynika ze statystyk, liczba zgłoszeń z Polski rośnie prawie czterokrotnie szybciej niż liczba wniosków z całego świata. Wysokie tempo wzrostu odnotowywane jest także w patentach udzielonych Polakom. W 2023 roku było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 roku wyniósł 37,2 proc.

Jeśli chodzi o tempo wzrostu, Polska jest na siódmym miejscu wśród państw europejskich, i na dziesiątym wśród wszystkich krajów świata. ([email protected]) fot. JB







Dziękujemy za przesłanie błędu