Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 28 kwietnia. Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa
26/02/2023 - 21:55

Najlepsza "Książka o Sądecczyźnie" 2022 jest hołdem złożonym wyjątkowej osobie

„Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan” to najlepsza „Książka o Sądecczyźnie” roku 2022 w konkursie o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Autorem publikacji jest Paweł Cieślicki.

Publikację tę kapituła konkursu o Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora uznała za najlepszą spośród 33 zgłoszonych książek.

- Wybór najlepszej publikacji w tym konkursie nie był łatwy, ale osoby, które w niej zasiadają już się do tego przyzwyczaiły – mówiła Mariola Berdychowska, przewodnicząca kapituły podczas uroczystej Gali konkursu im. ks. prof. Bolesława Kumora. – Kapituła uznała, że jest to książka pt. „Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan” autorstwa Pawła Cieślickiego.

Książka otrzymała tą prestiżową nagrodę za wyjątkową wartość historyczną i sądecki patriotyzm, który w tej publikacji jest tak oczywisty, jak ciężka, rzetelna praca.

Paweł Cieślicki jest znanym sądeckim przedsiębiorcą budowlanym i działaczem sportowym z Barcic.

Nagrodzona książka to z jednej strony fascynująca autobiografia przedsiębiorcy, zapis między innymi różnych inwestycji realizowanych przez firmy autora, w tym tych wyjątkowo niezwykłych, bo związanych z odbudową cmentarzy wojennych, na których spoczywają polscy żołnierze z armii generała Władysława Andersa w: Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Iranie oraz cmentarzy wojennych w Białorusi, Ukrainie, Litwie, Polsce, Słowacji i na Węgrzech.

W tej książce znajdziemy wyjątkowe studium współpracy gospodarczej sądeckiego przedsiębiorcy z państwami Azji Centralnej. To wgląd w ćwierć wieku realizacji kontraktów firm Pawła Cieślickiego na rynkach wschodnich.

Laudację dla laureata Nagrody im. ks. prof. B. Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygłosił Tadeusz Szewczyk, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

- Czytając tę książkę byłem pod ogromnym wrażeniem, jak autor przedstawia i dokumentuje historię swojej rodziny, historię swojego zakładu i szacunku do postaw patriotycznych. To dokument, opowiadający o sądeckim rzemieślniku i przedsiębiorcy budowlanym z Barcic, który swoją karierę zawodową realizował w dużej mierze jako wykonawca polskich cmentarzy wojennych, na których spoczywają żołnierze gen. Władysława Andersa w Uzbekistanie, Kazachstanie, Kirgistanie i Iranie oraz cmentarzy wojennych na Białorusi, Ukrainie, Litwie, Słowacji i na Węgrzech. Realizuje również nowoczesne projekty budowlane w obszarze użyteczności publicznej.

Cała działalność zawodowa Pawła Cieślickiego to kunsztowne łączenie tradycji z nowoczesnością, połączone z propagowaniem rzemiosła. Książka jest też historią zasłużonego działacza sportowego i społecznego Sądecczyzny, angażującego się z oddaniem i poświęceniem dla lokalnej społeczności.

Zwycięska publikacja „Moja Droga z Sądecczyzny po Uzbekistan” jest swoistego rodzaju hołdem dla jego żony Alicji, która zmarła w 2017 roku, a która przez lata zbierała materiały, by udokumentować niezwykłą działalność swojego męża.

Co autor publikacji powiedział „Sądeczaninowi” po odebraniu Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora 2022 w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”?

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu