Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 maja. Imieniny: Jaropełka, Marii, Niny
07/12/2022 - 12:05

Sądeckie CEM od lat krzewi język esperanto. To było wyjątkowe spotkanie [WIDEO] [ZDJĘCIA]

Językiem esperanto można się posługiwać wszędzie. Organizacje, które go krzewią działają na całym świecie. W Nowym Sączu mamy Centrum Edukacji Międzykultorowej. Jego członkowie spotkali się we wtorek z okazji rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa

Język Esperanto

Esperanto to międzynarodowy język pomocniczy. Wszystko zaczęło się od publikacji Ludwika Zamenhofa – „Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny”, która została wydana w 1887 roku. Zapoczątkowała ona jego historię.

Obecnie język jest pod tym względem najbardziej rozpowszechniony na świecie. Mimo że nie jest językiem urzędowym w żadnym państwie, to znając go będziemy mogli się porozumieć z milionami osób.

Esperanto został uznany poprzez dwie rezolucje UNESCO. Jest także wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Język ma swoją flagę. W wielu państwach świata działają związki esperantystów (w tym oczywiście w Polsce). Organizowane są także Światowe Kongresy Esperanto.

Centrum Edukacji Międzykulturowej z Nowego Sącza

Ideę języka krzewi również działające w Nowym Sączu Centrum Edukacji Międzykulturowej (CEM). Jego początki sięgają 2012 roku. 6 grudnia jego członkowie spotkali się w MOK-u, by uczcić 163. rocznicę urodzin Zamnehofa. Sam ruch esperancki w naszym mieście powstał już w 1908 roku. Jego tradycja jest cały czas kontynuowana.

Działalność sądeckiego CEM to m.in. zagraniczne wyjazdy oraz poznawanie kultury i zwyczajów panujących w innych krajach. W lipcu 2023 roku członkowie stowarzyszenia wybierają na kongres do Turynu.

- Działalność w stowarzyszeniu jest dla nas bardzo ważna, bo daje możliwość kontaktów międzynarodowych. Poszerza to też naszą wiedzę, a ruch esperancji umacnia poczucie wspólnoty. Kultywuje on tak ważne idee jak tolerancja, równość i wzajemne zrozumienie – charakteryzują CEM jego członkowie.

Więcej o samym stowarzyszeniu, jego członkach oraz wtorkowej uroczystości dowiecie się z materiału filmowego. Możecie w nim również posłuchać, w jaki sposób język esperanto brzmi w praktyce. ([email protected], fot.: Mateusz Pogwizd, wideo: Mateusz Pogwizd)







Dziękujemy za przesłanie błędu