Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 kwietnia. Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty
27/11/2023 - 12:10

Ależ oni z radością śpiewali i tańczyli. Huczne urodziny zespołu Janczowioki [ZDJĘCIA]

Z wielką pasją tańcem i śpiewem rozsławiają region. Zespołowi Regionalnemu Janczowioki i Małe Janczowioki stuknęła piętnastka. Huczne urodziny obchodzone w Dworze Muzycznym w Lipnicy Wielkiej były okazją do gratulacji i życzeń na kolejne lata.

Założycielką zespołu, prezentującego folklor w formie autentycznej z pogranicza Lachów i Pogórzan, jest Maria Kogut, która wspólnie z instruktorką tańca Wioletą Matusik i kierownikiem kapeli Bogdanem Matusikiem opracowała programy i widowiska folklorystyczne, które przybliżają zwyczaje i tradycje dawnej wsi małopolskiej.

Czytaj też Niby prawda, ale nie do końca czyli jak to z tym założeniem Nowego Sącza było 

Zespoły występują z sukcesami zarówno w kraju jak i za granicą, a dzięki projektom rozwojowym udało się pozyskać instrumenty i stroje, wykonane w oparciu o monografię regionu, opracowaną przez etnografa Marię Brylak-Załuską – specjalistkę z dziedziny stroju ludowego. Dzięki pasji i zaangażowaniu członków zespołu w niewielkiej Janczowej, liczącej niespełna 550 mieszkańców, udało się założyć, utrzymać i wyposażyć zespół , który zaznaczył się mocno na folklorystycznej mapie regionu.

Obecnie tworzy go 35 osób w Małych Janczowiokach i prawie 30 młodzieży i starostów w „dorosłym” zespole.  Od 2017 r. jego częścią jest też sześcioosobowa kapela.

- Wiek jest niewspółmierny do sukcesów zespołu – mówił starosta Marek Kwiatkowski, który składał zespołowi urodzinowe życzenia. – Macie dopiero piętnaście lat, a już tak wiele osiągnęliście. Piękna jest wasza energia i autentyczna radość płynąca z tego, co robicie. Budujące jest tak duże zaangażowanie najmłodszych członków zespołu, które daje nam pewność, że przed wami jeszcze wiele wspaniałych jubileuszy.

Czytaj też Zapomniany dyplomata z Nowego Sącza. Ta fascynująca historia zaczęła się w kamienicy przy ulicy Pijarskiej 

Czytaj też Urodziwa Marcelina z niewielkiej wsi pod Limanową podbija cały świat. Nie uwierzycie od czego się zaczęło [ZDJĘCIA]

Starosta Marek Kwiatkowski wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Zofią Niką wręczył założycielce zespołu promesę o wartości 2500 zł. Janczowioki otrzymały też płytę matkę z nagranymi przez siebie kolędami w ramach Powiatowej Fonoteki. Maria Kogut odebrała też indywidualną nagrodę finansową, przyznaną przez starostę.

***

Mistrz Tradycji – zadanie z Kultury Ludowej i Tradycyjnej

Zakończyliśmy realizację projektu " Mistrz tradycji - nauka archaicznych tańców z regionu pogranicza lachowsko-pogórzańskiego, w którym leży Janczowa" Przez cały rok od maja do grudnia we wszystkich grupach zespołowych prowadzone przez Panią Wiolę zajęcia miały na celu opanowanie podstawowych tańców regionu Lachów z pogranicza Lachów i Pogórzan. Do tych tańców należały: Krzyżok, Tramelka, sztajerek, dostawiano, tupano, suwano, warszawianka, polka z przyśpiewkami, polka z nogi, walc szybki, szarpok , szewc, Kowol, cygon polka, poleczka hop, hop, hop, polka gwóźdź.
W grupach młodszych dzieci były to zabawy muzyką, zabawy z elementami tańca chustecka hafowano, goniony, taniec z miotłą, myska i kotek. Następnie będą uczyć się tańców dostosowanych do ich wieku tj. ciuciubabka, kukułecka, czyżyk, listecek dębowy, Kowol, szewc, szurok, szarpak, parada, poleczka hop,hop,hop
W grupie młodzieży opanowano tańce: krakowiaka, polek: z przyśpiewkami, w capa, gonionej, na jednej nodze-kurzy sie, polki z nogi, pod majder, gwóźdź, warszawianka, hop hop, cygon polka, w lewo, wściekło, dostawiano, sztajerka, walca, szybkiego walczyka, walca staroświeckiego, tramelpolki, krzyżoka, szarpoka, wokółki. Podobnie w grupie starostów.
Realizacja zadania pozwoliła na podniesienie umiejętności wszystkich członków zespołu, niezależnie od wieku.
Prowadzenie zajęć dofinansowane było ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Nauczyliśmy się tańczyć, ale przede wszystkim podnieśliśmy swoją wiedzę na temat kultury i tradycji Lachów Sądeckich.
Zdobyte umiejętności zaprezentowaliśmy na Festiwalu Lachów i Górali w Piwnicznej Zdroju a także na jubileuszu zespołu.
Dziękujemy prowadzącym – P. Wiola, P. Bogdan i cała kapela, ale także Wam drodzy członkowie Zespołu, którzy dbacie o piękną spuściznę Waszych przodków.

(źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu) Fot. Paweł Szeliga

.






Dziękujemy za przesłanie błędu