Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
09/03/2024 - 16:10

Antoni Gaudi - „Boży architekt”

Książka Patricka Sbalchiero o światowej sławy architekcie Antonim Gaudím nie jest kolejnym podręcznikiem architektury. W zamian autor kreśli portret duchowy człowieka, który swoje życie – i swoją sztukę – ofiarował Bogu. Ponad czterdzieści lat poświęcił dziełu życia – bazylice Świętej Rodziny. Pytany o postępy pracy, bez wahania odpowiadał: „To nie ja buduję Sagrada Família, to Sagrada Família buduje mnie”.


 

Książka składa się z ośmiu rozdziałów prezentujących: krótką historię Katalonii i Barcelony, życie Gaudíego, jego sylwetkę, poglądy i wiarę, a także przebieg procesu beatyfikacyjnego „architekta – mnicha”. Ponad czterdzieści lat poświęcił dziełu życia – bazylice Świętej Rodziny. Pytany o postępy pracy, bez wahania odpowiadał: „To nie ja buduję Sagrada Família, to Sagrada Família buduje mnie”. 

Patrick Sbalchiero nie postawił sobie za cel stworzyć kolejną biografię Gaudiego. Nie chciał też poświęcać zbyt wiele uwagi samej architekturze. Interesowało go możliwie najwierniejsze przedstawienie „krajobrazu życia wewnętrznego” artysty. Tak też powstała „biografia duchowa albo esej biograficzny o Bogu Gaudiego, o jego koncepcjach religijnych i spojrzeniu na wiarę, Kościół i świętych”. 

Artysta już za życia był nazywany „Bożym architektem” – był gorliwym katolikiem i chciał swoją pracą pokornie służyć Chrystusowi. Jego dzieła są materialnym wyrazem duchowości i teologii autora. Gaudi powierzał wszystko w swoim życiu Bogu. Jest już uznany za Sługę Bożego i trwa jego proces beatyfikacyjny. Uważał, że Chrystus jest prawdziwy i sztuka też musi taka być. „Piękno jest blaskiem prawdy. A ponieważ sztuka jest pięknem, więc bez prawdy nie ma sztuki.”

O wyjątkowym miejscu Gaudiego w historii sztuki świadczy m.in. rekordowe siedem dzieł wpisanych na listę UNESCO, a wynika to z niezwykłej oryginalności jego sztuki: zamysłu, technik konstrukcyjnych, używanych materiałów, czerpania z tradycji, współczesności oraz natury. Sagrada Familia stała się nie tylko symbolem katalońskiej stolicy, ale i jednym ze znaków rozpoznawczych europejskiej kultury.

W 1992 roku w Kościele katolickim rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożego Antoniego Gaudíego.

Patrick Sbalchiero, Antoni Gaudi. Boży architekt,wydawnictwo W drodze, 2024







Dziękujemy za przesłanie błędu