Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 6 czerwca. Imieniny: Laury, Laurentego, Nory
12/03/2013 - 12:05

Fundrasing i inne zagadnienia. Zajęciach dla dziennikarzy

Klasa dziennikarska z ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego już po raz drugi wzięła udział w spotkaniu z dr. Markiem Jarosińskim, specjalistą public relations i reklamy, wykładowcą w Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, dziennikarzem oraz byłym rzecznikiem prasowym komendanta Karpackiego Oddziału Straży Granicznej.
Uczniowie na warsztatach usłyszeli kolejne ciekawostki z zakresu rozwoju mediów, reklamy i działalności public relations, tak przydatne w poznawaniu tajemnic dziennikarstwa oraz jego szeroko pojętych kontekstów.
Dr Jarosiński opowiadał również o rodzącym się nowym zawodzie fundraisera, czyli osoby specjalizującej się w pozyskiwaniu funduszy lub darowizn rzeczowych na cele społeczne.
Obecnie coraz wyraźniej widać, jak słuszne były futurologiczne, jak nam się kiedyś zdawało, przewidywania Alvina Tofflera, autora koncepcji Trzeciej Fali – mówił dr Marek Jarosiński, wykładowca z WSB-NLU w Nowym Sączu. – Właśnie coraz mocniej dochodzą do głosu potwierdzenia, że już weszliśmy w ten etap rozwoju cywilizacji ze wszystkimi tego dobrymi, ale i złymi skutkami. Znacznie trudniejsze jest funkcjonowanie pojedynczych usługodawców, którzy przegrywają konkurencję z wielkimi koncernami.
Wzrasta bezrobocie w skali całego świata, jak alarmuje niedawny raport ONZ, ludziom młodym, nie tylko w Polsce ale na całym świecie coraz trudniej jest wchodzić w etap aktywności zawodowej – dodaje dr Jarosiński, prowadzący na uczelni Koło Naukowe Dziennikarstwo i Public Relations, którego członkami są m.in. Agnieszka Małecka, Jadwiga Jelińska oraz Dariusz Izworski.
W latach edukacji szkolnej warto interesować się różnymi sprawami, doskonalić swe umiejętności, aby móc potem znaleźć dla siebie miejsce i utrzymać się na coraz bardziej wymagającym rynku pracy i konstruktywnie działać w społeczeństwie, np. tak, jak specjalista nowej dziedziny, fundraiser.
Warto dodać, że coraz więcej rozmaitych podmiotów, którymi mogą być: agencje reklamowe, agencje PR, portale internetowe, podejmują różne działania fundrasingowe.
W myśl zasady, że nauka praktyczna uczy skuteczniej, szkoła stara się uatrakcyjniać uczniom zajęcia z dziennikarstwa. Mimo wielu książek nic nie zastąpi warsztatów czy wykładów z fachowcami. Tego typu spotkania z cenionymi dziennikarzami, wykonującymi swój zawód z pasją, są zastrzykiem wiedzy i możliwością „szlifowania” umiejętności związanych z tą profesją. A być może dla kogoś staną się inspiracją do kreowania swojej przyszłości dziennikarskiej..? Więc warto! – dzieli się opinią Dorota Dyrda, nauczycielka języka polskiego oraz dziennikarstwa w VI LO.
– Uważam, że zajęcia były interesujące, warto uczestniczyć w tego typu zajęciach, bo można się wiele nauczyć od ludzi doświadczonych, a patrząc na nasz kierunek, dziennikarstwo i public relations, są to ważne dziedziny, bo są one narzędziem kształtowania wizerunku publicznego, który dobrze wykreowany może utrzymywać się przez długi czas i przynosić korzyści – mówi Dominik Smoroń, z klasy II LO A.
Było naprawdę ciekawie, było widać, że prowadzący jest fachowcem w swej dziedzinie i potrafi o jednej rzeczy mówić z kilku różnych płaszczyzn, wieloaspektowo – dodaje Piotr Karwala, z tej samej klasy.
Bardzo cieszy mnie, że klasy dziennikarskie w dalszym ciągu biorą udział w spotkaniach z ciekawymi gośćmi związanymi z dziennikarstwem, tak jak miało to miejsce w latach ubiegłych – dodaje Agnieszka Małecka, absolwentka, a obecnie dziennikarka i studentka politologii w WSB-NLU. – To pokazuje, że klasy te rozwijają się i zarazem nastraja optymistycznie, iż w przyszłości młodzież będzie nadal chętnie angażowała się w działalność dziennikarską. Takie spotkania służą promocji szkoły, a ponieważ już zaczyna działać niż demograficzny, warto przyciągać uczniów i studentów dodatkową, atrakcyjną dla nich działalnością – podsumowuje Agnieszka, nadal bardzo związana z ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego.
Spotkania z wykładowcami, specjalnymi gośćmi, zajęcia warsztatowe, niezmiennie uatrakcyjniają szkolne zajęcia w VI Liceum. Uczniowie mają okazję dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, połączyć teorię z praktyką, co jest przecież niezbędne w każdym zawodzie, nie tylko dziennikarza informacyjnego, ale także publicysty, czy też rzecznika prasowego, menadżera, pracownika działów PR czy marketingu, osoby odpowiedzialnej za kontakty z mediami, organizowanie briefingów itd.
Informacje z zakresu PR są też potrzebne w szeroko pojętej działalności biznesowej – kto chce, aby jego firma czy przedsiębiorstwo dobrze i satysfakcjonująco funkcjonowało, powinien dbać o promocję nieprzerwanie, bo działalność sporadyczna nie przynosi znaczących efektów. O tym także uczą się adepci dziennikarstwa w VI LO w ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu.

Agata Kmiecik, klasa dziennikarska w ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego
Fot. Edyta Jasinowska, klasa dziennikarska w ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego







Dziękujemy za przesłanie błędu