Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
05/08/2014 - 10:11

Górale Łąccy wystąpili z programem ‘Sianokosy” w Żywcu i Szczyrku

.Zespół Regionalny „Górale Łąccy” uczestniczył w czterdziestym piątym Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu organizowanym w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. W wyjeździe wzięło udział trzydziestu pięciu członków zespołu wraz z kapelą.
W Żywcu oceniane były występy dwudziestu czterech zespołów. Podczas występu konkursowego „Górali Łąckich”, który – zgodnie z regulaminem - mógł trwać nie dłużej niż trzydzieści minut, zaprezentowany został program zatytułowany „Sianokosy”. Przybliżał on atmosferę towarzyszącą zakończeniu prac polowych. Gospodarze, w ramach podziękowania za pomoc (tym razem przy sianokosach), zapraszają do chałupy sąsiadów i pomocników na wieczorną potańcówkę z poczęstunkiem, czemu towarzyszą tańce, śpiewy i zabawy typowe dla regionu górali białych. Starości zaprezentowali: suroka, śtajerka, obyrtonego starodawnego, walczyka i polkę z przyśpiewkami, a młodzież przedstawiła zabawy: klin klinem i kręciołka oraz zatańczyła: polkę przez nogę, polkę w capa, krzyżową, obyrtonego, a także zbójnickiego.

W niedzielę, po uroczystej mszy świętej, zespół pojechał do Szczyrku, aby wziąć udział w Korowodzie Zespołów, a następnie pozakonkursowo wystąpić przed licznie przybyłymi mieszkańcami i turystami. Prezentowany tam program był nieco dłuższy, bo trwał czterdzieści pięć minut, i obejmował elementy programu „Sianokosy”, rozbudowany w części taneczno – wokalnej, jako wiązanka śpiewu i tańca z naszego regionu.

Wprawdzie „Górale Łąccy” nie zostali zakwalifikowani przez komisję oceniającą zespoły (skład komisji: przewodnicząca – Małgorzata Kiereś, członkowie – Lidia Czechowska, Adam Adamowski, Urszula Janicka-Krzywda, Józef Bartusiak, Jan Karpiel Bułecka, Czesław Węglarz, Kazimiera Kolm) do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, jednakże gorąca i spontaniczna aprobata publiczności (rzadka w stosunku do innych zespołów) zarówno w Żywcu jak i w Szczyrku, wielkie przekonanie członków Zespołu o autentyczności tego, co kultywują od osiemdziesięciu lat z pokolenia na pokolenie i co starają się prezentować na swoich występach, a także ich ogromne zaangażowanie i serce wkładane w rodzimy folklor wynagrodziły trud, wysiłek i pot wylany podczas prób i 35. stopniowych lipcowych upałów.

Barbara Legutko
.
Link do występu konkursowego: od minuty 37:09

http://www.pryzmat-studio.pl/tkb_w_zywcu_26_07_2014r_.html

Oprac. (Rob)
Fot. GOK Łącko

Źrodło: gok.lacko.pl
 






Dziękujemy za przesłanie błędu