Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
29/06/2023 - 21:00

Krynica: w Parku Zdrojowym stanął postument arcybiskupa Antoniego Baraniaka, prześladowanego w czasach PRL

W Parku Zdrojowym w Krynicy, obok zabytkowego kościółka, w sąsiedztwie popiersia prymasa Stefana Wyszyńskiego ustawiono postument arcybiskupa poznańskiego Antoniego Baraniaka. Poświęcenie pomnika zaplanowane jest na 8 lipca tj. w dniu otrzymania przez duchownego sakry biskupiej.

Arcybiskup Antoni Baraniak był sekretarzem prymasów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego. Prześladowany w czasach PRL, wraz z tym ostatnim prymasem odwiedzał Krynicę. 

W krynickim Parku Zdrojowym, obok zabytkowego kościółka, w sąsiedztwie popiersia prymasa Stefana Wyszyńskiego ustawiono postument arcybiskupa. Na nim widnieje napis: - Niezłomnemu kapelanowi, arcybiskupowi Antoniemu Baraniakowi - wdzięczna Krynica AD 2023.   

Popiersie abp. Baraniaka odsłonięte zostanie 8 lipca tj. w dniu otrzymania przez niego sakry biskupiej. Święceń udzielił mu 8 lipca 1951 prymas Wyszyński. Za swoje biskupie zawołanie przyjął słowa - "Daj mi dusze, resztę zabierz". 

Antoni Baraniak urodził się 1 stycznia 1904 roku. W 1920 roku wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Salezjańskiego. W latach 1921-1924 studiował filozofię, rok później złożył śluby wieczyste u salezjanów.

Abp Baraniak odegrał ważną rolę w powojennej historii Polski. Był sekretarzem dwóch prymasów Polski, kard. Augusta Hlonda i kard. Stefana Wyszyńskiego, metropolitą poznańskim. Redagował i wysyłał do władz państwowych pisma oraz petycje w sprawie uwolnienia aresztowanych lub przesłuchiwanych księży, zakonników i świeckich.

Duchowny był wielokrotnie zatrzymywany i 145 razy przesłuchiwany w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Stalinowscy śledczy próbowali złamać duchownego i wymusić na nim zeznania obciążające prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wobec księdza, przetrzymywanego w wilgotnej celi lub na mrozie,  stosowali tortury psychiczne i fizyczne, które zniszczyły mu zdrowie.

Prymas Wyszyński mówił, o nim „Biskup Baraniak uwięziony (…) był dla mnie niejako osłoną. Na niego bowiem spadły główne oskarżenia i zarzuty, podczas gdy mnie w moim odosobnieniu przez trzy lata oszczędzano". W 2017 roku rozpoczął się proces beatyfikacji arcybiskupa. (MK) fot. (MK), fot. arch. (MK), z wystawy przygotowanej przez IPN i Archiwum Archidiecezjalne w Poznaniu, w pawilonie wystawienniczym w Krynicy. 







Dziękujemy za przesłanie błędu