Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 maja. Imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii
21/09/2014 - 12:17

Nowy Sącz: Wernisaż wystawy rzeźba w kamieniu

W sobotę (20 września) w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu w 00 w Miasteczku Galicyjskim odbył się finał III konkursu i otwarcie wystawy Współczesna karpacka rzeźba ludowa w kamieniu.
Licznie zgromadzonych gości witał doktor Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Nagrody wręczali pracownicy starostwa powiatowego i radni powiatowi. Wyniki ogłosił Zbigniew Wolanin.

Jury w składzie: Franciszek Palka, Bogusława Błażejewicz, Antoni Kroh, Barbara Rosiek i Marcin Rząsa przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: Tibor Gurin (Słowacja), nagroda specjalna. Dwie równorzędne pierwsze nagrody otrzymali: Leszek Cieślik i Kazimierz Idzi. Dwie równorzędne drugie nagrody dostali: Józef Kubica i Jan Spuler. Siedem równorzędnych trzecich nagród otrzymali: Stanisław Dziur, Mateusz Gębala, Bronisław Mieszczak, Tadeusz Pawełek, Augustyn Pogwizd, Tadeusz Śnieżek i Wiesław Wilga. Pięć równorzędnych czwartych nagród dostali: Jakub Derwich, Józef Gaweł, Stanisław Kwaśny i Zenon Miczołek.

Jury przyznało także wyróżnienia następującym osobom: Władysław Ciesielka, Emil Kania, Julian Klamerus, Ernest Kunce, Wojciech Pażucha i Rudolf Wątroba. Wyróżnienia za udział otrzymali: Aleksander Basiura, Kazimierz Basta, Renata Cebrat, Agnieszka Grendysa, Paweł Janowski, Stanisław Matusik, Bartłomiej Ściga i Krzysztof Wiatr.

Konkurs podsumował Franciszek Palka, przewodniczący jury: - Rzeźbiarze w kamieniu są to twórcy, powracający do tradycji i realizujący się w podtrzymywaniu jej. Jest to dla nich życiowa potrzeba. Natomiast udział młodych artystów to dowód na to, że ten rodzaj sztuki drzemie w młodych ludziach i dzięki nim tworzenie w kamieniu przetrwa.
..

Rzeźba ludowa w kamieniu mająca w polskiej sztuce piękne i odległe tradycje, w ostatnich kilkudziesięciu latach stała się bardzo rzadko uprawianą dziedziną twórczości. Celem konkursu jest przegląd aktualnego stanu tej dziedziny sztuki ludowej na terenie Karpat i Podkarpacia, podtrzymanie zanikającej tradycji uprawiania ludowej twórczości kamieniarskiej, a także pozyskanie wykonanych na konkurs cennych prac do kolekcji muzealnej. Konkurs stanowi kontynuację projektu rozpoczętego w 2002 r., druga edycja miała miejsce w roku 2008, jest jedynym tego typu działaniem realizowanym na obszarze Karpat w ostatnich kilkudziesięciu latach. Wzięło w nim udział trzydziestu czterech rzeźbiarzy z Polski, a także dwóch twórców ludowych z przygranicznych terenów karpackich na Słowacji. Uroczyste podsumowanie konkursu w Sądeckim Parku Etnograficznym, jest ważnym wydarzeniem integrującym środowisko rzeźbiarzy ludowych tworzących w kamieniu, mieszkających na terenie Karpat.

(Rob)
Fot. Rob

Źródło: własne, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
 






Dziękujemy za przesłanie błędu