Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 4 maja. Imieniny: Floriana, Michała, Moniki
24/02/2024 - 18:25

O czym rozmawiasz na Facebooku? Zaskakujące wyniki badań 300 tys. postów

Tematem rozmów Polaków w mediach społecznościowych w kontekście przyszłości zajął się zespół analityków z Uniwersytetu SWPS i firmy Brand24 ( twórcy najpopularniejszego narzędzia do monitoringu internetu i mediów społecznościowych). Opracowali oni raport pt. „ O jakiej przyszłości Polacy rozmawiają w mediach społecznościowych?”, w którym na podstawie zebranych wypowiedzi w polskich mediach cyfrowych ( w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku) przedstawili analizę tematów związanych z przyszłością o których Polacy rozmawiali w social mediach.

Zbadali, jakimi obawami przed przyszłością dzielą się Polacy w social mediach
Tematem rozmów Polaków w  mediach społecznościowych w kontekście przyszłości zajął się zespół analityków z Uniwersytetu SWPS i firmy Brand24 ( twórcy najpopularniejszego narzędzia do monitoringu internetu i mediów społecznościowych). Opracowali oni raport pt. „ O jakiej przyszłości Polacy rozmawiają w mediach społecznościowych?”, w którym na podstawie zebranych wypowiedzi w polskich mediach cyfrowych ( w okresie styczeń-czerwiec 2023 roku) przedstawili analizę  tematów związanych z  przyszłością o których Polacy rozmawiali w social mediach.

Szczegółowej analizie poddano 300 tys. wzmianek w mediach społecznościowych (X-Twitter, TikTok, Instagram, Facebook, YouTube) oraz serwisach mediowych, stronach internetowych, podcastach, blogach oraz forach internetowych.

Rozmawiamy o wyborach, o Ukrainie już mniej

Największe całkowite zasięgi wygenerowały tematy związane z jesiennymi wyborami w Polsce (688,7 mln),  z rynkiem technologii (685,5 mln), oraz wojna w Ukrainie (58,5 mln). Wyniki te nie powinny nikogo dziwić, bowiem treści z kontekstem politycznym zawsze wzbudzają emocje w społeczeństwie, zaś technologie zwłaszcza w kontekście sztucznej inteligencji (AI) i ChatGPT, cieszą się  powszechnym zainteresowanie z racji ich upowszechniania w otaczającym nas świecie. Dużym zaskoczeniem jest pojawiająca się neutralność w dyskusjach nawiązujących do tematów wzrostu cen czy inflacji.

Co ciekawe w drugim kwartale rozmowy Polaków skupiły się wokół tych samych tematów ale z innym natężeniem. Wzrosło średnie dotarcie wszystkich wzmianek dotyczących kwestii energetycznych (  74% ), rynku marketingowego (12%), zaś odnotowano spadki wśród wątków nawiązujących do tematyki wojny w Ukrainie (20%). Patrząc na wyniki raportu jasno krystalizuje się podział na źródła i kanały komunikacji, które Polacy wybierają w zależności od tematyki poznawczej.

W I kwartale 2023 r. newsy miały swój znaczący udział w tworzeniu treści dotyczących przyszłości energetycznej (50%), sytuacji na rynku (42%), samochodów elektrycznych (39%) oraz wojny w Ukrainie (41%). Z kolei serwisy mediowe, które są odpowiedzialne za generowanie 43% treści dotyczących rynku technologicznego, zdominowanego przez wątek sztucznej inteligencji, oraz 39% treści z zakresu marketingu.

Tu istotnym źródłem dla obu tych wątków to platforma - Instagram oraz strony internetowe. Ciekawostką jest fakt, że treści zdefiniowane jako newsy, nawiązujące do tematyki wyborów parlamentarnych w Polsce (2023r.) stanowiły jedynie 15%. Wątki polityczne zarówno z kraju i zagranicy, są wyraźnie domeną użytkowników X (dawniej: Twitter), bowiem 78% wszystkich treści związanych z wyborami oraz  43% treści związanych z wojną w Ukrainie zostało wygenerowanych na platformie X.

Z kolei fora internetowe zgromadziły użytkowników poszukujących informacji o przyszłości w kontekście energetycznym (34%), zdeterminowanym głównie przez rozmowy o samochodach elektrycznych, oraz rynek finansowy (22%), którego tematyka oscylowała wokół tematów inflacji i wzrostu cen. W II kwartale pomimo  zmian algorytmów na platformie X, wciąż wiedzie prym (pod kątem newsów) głównie tematyka polityczna, stając się tym samym źródeł i miejscem dialogu Polaków.

Dane z raportu wskazują, że całkowity zasięg wypowiedzi na temat przyszłości ogółem w mediach społecznościowych wyniósł: 87,7 mln użytkowników w I kwartale i  107 mln w II kwartale. W pozostałych kanałach informacyjnych, na forach internetowych, podcastach, blogach, stronach www i newsletterach, osiągnął  628 mln użytkowników w I kwartale i ponad 523 mln w kwartale 2023 r. Wynika z tego, że Polacy więcej dyskutują o przyszłości poza mediami społecznościowymi, gdzie zasięgi osiągnęły wartość 1 mld vs 191 mln zasięgu mediów społecznościowych.

Warto zaznaczyć, że udział wzmianek o pozytywnym wydźwięku  we wszystkich nacechowanych emocjonalnie wzmiankach o przyszłości przez większość monitorowanego okresu był poniżej 50% i przez większość półrocza wahał się pomiędzy 40 a 48%. Poza mediami społecznościowymi, bardzo wysokie dotarcie mają blogi, newsy oraz podcasty. To właśnie tutaj Polacy chętnie poszukują informacji związanych z przyszłością.

Oznacza to, że Polacy poszukają specjalistycznej wiedzy, od konkretnych ekspertów. Warto pokreślić, że pod względem dotarcia do odbiorców, video zajmuje pozycję lidera wśród treści publikowanych na platformach społecznościowych. Bowiem jeden film dociera średnio do 8,6 tyś. użytkowników, podczas gdy jeden tweet  do 737 użytkowników platformy X (Twittera).

Zastanawiające jest jednak to, że dane z raportu nie wykazują dyskusji i postów na platformach społecznościowych związanych z tematami zmian klimatycznych i sposobów w jakie mogą się przyczynić do poprawy jakości środowiska. Analiza wielu dyskusji i postów na platformach społecznościowych ujawnia pewne trendy i tematy, które są istotne dla społeczeństwa polskiego. Za to potwierdzeniem istotnych dla społeczeństwa trendów i tematów jest odnotowane w raporcie zainteresowanie technologicznym postępem, fascynacja sztuczną inteligencją, robotyką i wpływem tych innowacji na przyszłość pracy, edukacji i innych dziedzin życia.

Podsumowując, raport Uniwersytetu SWPS i Brand24 z 2023 roku ujawnia, że Polacy w mediach społecznościowych prowadzą rozmowy na szereg tematów dotyczących przyszłości. poruszane są tematy związane z polityką i gospodarką. Polacy aktywnie wyrażają swoje opinie na temat rządowych decyzji, reform, podatków i innych politycznych oraz ekonomicznych aspektów.

Raport uwzględnia zwiększone zaangażowanie obywateli w debaty publiczne, które czasami przybierają kontrowersyjny charakter. Media społecznościowe stanowią wirtualne fora, w których Polacy dzielą się swoimi opiniami i aspiracjami, co z kolei może wpływać na kształtowanie przyszłości kraju. (Magdalena Olejniczak/ISW)

Źródło: 
Raport „O jakiej przyszłości Polacy rozmawiają w mediach społecznościowych” -Uniwersytet SWPS i Brand24 







Dziękujemy za przesłanie błędu