Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 22 maja. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
02/05/2023 - 13:45

Rozpoczęły się nabożeństwa majowe. Wierni gromadzą się w kościołach i przy kapliczkach

Od setek lat w kościołach i przy kapliczkach odprawiane są nabożeństwa majowe. Wierni niezwykle licznie gromadzą się przez cały miesiąc, by sławić Matkę Bożę. Majówki mają swoją głęboką symbolikę i są głęboko zakorzenione w polskiej kulturze.

Co to jest nabożeństwo majowe?

Rozpoczął się maj, a więc miesiąc szczególny dla katolików. Co roku mnóstwo osób gromadzi się przy kapliczkach oraz przychodzi do kościołów na nabożeństwa majowe (zwane potocznie również majówkami). Mają bardzo bogatą tradycję, o czym najlepiej świadczy fakt, że odprawiane są od setek lat. Wszystko ku czci Matki Bożej.

Główną częścią majówek jest Litania Loretańska śpiewana przed Najświętszym Sakramentem. Oprócz niej obrzęd składa się również z odśpiewania innych pieśni sławiących Maryję, odmówienia modlitwy „Pod Twoją obronę” oraz kazania (lub krótkiej czytanki).

Przydrożnych kapliczek, w których majówki są odprawiane jest w całej Polsce bardzo dużo. Zwykle wierni gromadzą się przy nich wieczorami. Nieco wcześniej, nabożeństwo odbywa się także w świątyniach.

Skąd się wzięło nabożeństwo majowe?

Pieśni sławiące Maryję znane był już w V wieku. Dopiero jednak na przełomie XIII i XIV w. hiszpański król Alfons X poświęcił miesiąc maj Maryi i zachęcał do gromadzenia się na wspólnej modlitwie. Samo nabożeństwo zostało szerzej rozpowszechnione dopiero w kolejnych stuleciach.

Wszystko zapoczątkowali jezuici w Rzymie w kaplicach, później w kościołach zakonnych. Pod koniec XVIII wieku nabożeństwo majowe zagościło także we Francji i Hiszpanii, potem w Niemczech i Austrii. Formalnie zostało zatwierdzone przez papieża Piusa VI.

W Polsce najstarsze udokumentowane nabożeństwo majowe wprowadzili jezuici w pierwszej połowie XIX wieku w Galicji (Lwów, Nowy Sącz). Największy wkład w jego rozwój miał jezuita Karol Antoniewicz. W 1850 r. wydał „Wianeczek majowy", który zawierał 17 pieśni maryjnych.

Jak wygląda nabożeństwo majowe?

Jak już zostało wspomniane, najważniejsza podczas nabożeństwa majowego jest Litania Loretańska. Wierni wymieniają w niej cnoty Matki Boskiej, prosząc o modlitwę i wstawiennictwo. Po jej zakończeniu zwykle odmawiane jest „Pod Twoją obronę”.

W dalszej części wierni sławią Maryję, śpiewając inne pieśni m.in. „Chwalcie łąki umajona”, „Po górach dolinach”, „Królowej anielskiej śpiewajmy”, „Gwiazdo śliczna wspaniała”, „Cześć Maryi”, Jak szczęśliwa Polska cała” czy „Panience na dobranoc”.

Nabożeństwo symbolizuje m.in. zwycięstwo życia nad śmiercią. Pomaga nam to zrozumieć rozkwitająca w maju przyroda. ([email protected], fot.: RG/ zdjęcie ilustracyjne)







Dziękujemy za przesłanie błędu