Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
04/07/2016 - 23:45

Starosądeckie podróże muzyczne w czasie

Nie trzeba daleko podróżować, aby odpocząć od codziennego zgiełku i popaść w kontemplacyjny nastrój ujmującej muzyki z minionych epok. Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, który odbędzie się już w tym tygodniu, to najstarszy festiwal tego typu w Polsce. Na melomanów czeka cykl przejmujących koncertów, które odbędą się codziennie od najbliższej środy do niedzieli, o godz. 19.30 w starosądeckich kościołach lub w Sokole.

Tegoroczny, międzynarodowy repertuar na pewno zafascynuje i skłoni do refleksji każdego, kto zdecyduje się spędzić kilka najbliższych wieczorów na wyjątkowych koncertach. Hasłem przewodnim 38. Starosądeckiego Festiwalu Muzyki Dawnej są muzyczne przełomy.

Każdy przełom jest zakłóceniem regularności, które powoduje trwałą zmianę. Fascynuje, przykuwa uwagę, skłania do refleksji; wytrąca z utartych kolein. Czasami ujmuje pięknem, innym razem trwoży. Myślę, że uchwycenie wybranych momentów z historii muzyki minionych stuleci, które można określić jako przełomowe, będzie bardzo interesującym doświadczeniem. To oczywiście, jak zawsze, skromny wybór spośród bardzo wielu możliwości, ale prezentujący muzykę piękną, z pewnością ujmującą (może nawet porywającą?), w przekroju od późnego średniowiecza do romantyzmu. Jestem przekonany, że zarówno repertuar, jak i wykonawcy zdobędą serca melomanów, którzy zdecydują się na uczestnictwo w starosądeckim festiwalu. Serdecznie zapraszam na tą muzyczną podróż do Starego Sącza, miasteczka z klimatem zaznacza Marcin Szelest, dyrektor artystyczny festiwalu.

Na koncercie inauguracyjnym, który odbędzie się 6 lipca w Starym Sączu w domu parafialnym, zespół muzyki dawnej Harmonia Sacra zaprezentuje utwór włoskiego kompozytora Emilio de Cavalieri pt. Rappresentazione di Anima, et di Corpo (Dusza i Ciało), zwany często „operą duchową” skomponowany w roku 1600 i powszechnie uznawany za sygnał nadejścia nowej epoki – baroku. Jest to dzieło uznawane za pierwsze w historii muzyki zanotowane oratorium. Alegoryczne w stylu koncertującym jako pro-oratorium, przedstawia odwieczny dualizm duszy i ciała za pomocą zróżnicowanych charakterem arii, recytatyw o prężnej rytmice oraz rozbudowanych partii deklamacyjnych chórów i tańca.

Muzyka jest jedną z tych uniwersalnych sztuk, które są zrozumiałe bez względu na bariery językowe czy narodowość. Dlatego starosądeckie spotkania przy muzyce są tak ważne dla budowania kulturowych więzi i niwelowania barier językowych. Tegoroczna edycja festiwalowa odbywa się pod honorowym patronatem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Jeża oraz przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

SFMD







Dziękujemy za przesłanie błędu