Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
23/11/2014 - 10:11

Wernisaż w w Galerii Sokół. Prace Szkoły Sądeckiej

"Pod przykrywką" taki tytuł nosi poplenerowa wystawa wieńcząca "Szkoła Sądecka?" zrealizowany przez Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury "A posteriori", przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Już jutro , 24 listopada, w Galerii MCK Sokół w Nowym Sączu. odbędzie się wernisaż wystawy.
Malarsko – rzeźbiarski plener artystyczny „Szkoła sądecka ?” nawiązuje do małopolskiego malarstwa tablicowego ery gotyku zwanego Szkołą Sądecką.

W XIV - XV wieku Nowy Sącz był silnym ośrodkiem gospodarczym. To właśnie na ten czas przypadł również okres wielkiego rozwoju kulturalnego Sądecczyzny. Wpływy sztuki zachodnioeuropejskiej, zwłaszcza włoskiej znalazły tutaj podatny grunt.

Do dzisiaj możemy podziwiać pozostałości twórczości artystycznej z tamtych czasów. Słynne „Opłakiwanie” z Chomranic, tryptyk z Ptaszkowej, „Opłakiwanie” z Czarnego Potoku, skrzydła tryptyku z Nowego Sącza, to tylko niektóre z zachowanych przedstawień małopolskiego gotyku, które są przykładem głęboko osadzonych tradycji twórczych w naszym regionie.

Podobnie jak wpływy włoskie w XIV i XV wieku wznieciły zjawisko nazywane Szkołą Sądecką, tak i dzisiaj utalentowani ludzie podejmują próby wpisania się w światowe dziedzictwo kultury. Twórczość artystyczna powstająca na własnym gruncie, zakorzeniona w tradycji, kształtująca i utrwalająca własną tożsamość, jest dziś szczególnie cenna poprzez swoją wyjątkowość, unikatowość i niepowtarzalny charakter.

Hasło „Szkoła Sądecka” to iskra, która ma realną szansę zabłysnąć i rozpalić wyobraźnię
współczesnych artystów, tak jak to się stało na przełomie XIV i XV wieku, kiedy przypadł okres świetności miejscowej sztuki.

Plener malarsko – rzeźbiarski oraz rganizowana wystawa ma na celu nawiązanie do artystycznej tradycji Sądecczyzny, a tym samym podtrzymywanie i upowszechnianie rodzimej kultury.

Do udziału w plenerze zostali zaproszeni artyści związani z Sądecczyzną: Anna Horoszko, Katarzyna Szarek, Renata Szułczyńska i Jakub Stanisław Kołodziejski oraz absolwenci kierunku Edukacja Artystyczna w Instytucie Pedagogicznym w Nowosądeckiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej: Ewelina Zawiślan i Krystian Koźbiał. Opiekę artystyczną nad artystami podczas trwania pleneru sprawował profesor Andrzej Szarek.

Na wystawie w Galerii Sokół każdy z artystów zaprezentuje pracę stworzoną podczas pleneru oraz jedną pracę ze swojego dorobku. Będziemy mogli zobaczyć również nową rzeźbę opiekuna merytorycznego pleneru, Karola Gąsienicy Szostaka, artysty rzeźbiarza z Zakopanego, który od kilku lat jest wykładowcą w PWSZ w Nowym Sączu.

Stowarzyszenie Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury „A posteriori”, które jest organizatorem pleneru i wystawy opracowało również katalog, który będzie można otrzymać podczas wernisażu. W katalogu znajdują się wszystkie pokazane na wystawie prace oraz opracowanie dr Iwony Bugajskiej-Bigos, na temat „Szkoły sądeckiej”.

Oprac: (Rob)
Fot. Rob

Źródło: Stowarzyszenia Na Rzecz Badań i Dokumentacji Kultury "A posteriori"





 






Dziękujemy za przesłanie błędu